Енергозбереження з відшкодуванням 70%

Взяти кредит на нові енергозберігаючі вікна і заплатити лише третину від усієї суми – таке стало можливим лише у Львові і лише для ОСББ та ЖБК. Для цього розробили і вже активно впроваджують дві програми, згідно яких частину кредитних коштів відшкодовує держава, іншу ж компенсує місто.

У вересні в одному з будинків асоціаціїї ОСББ «Галичина», що на вулиці Замарстинівській, на всіх сходових клітках демонтували старі вікна, а на їх місце встановили нові енергозберігаючі.

На встановлення сорока нових вікон витратили 126 тисяч гривень. Ці кошти мешканці зважилися взяти у кредит. Переконливим аргументом у прийнятті такого рішення стали дві  програми відшкодувань частини кредиту для ОСББ  та ЖБК. Одна є загальнодержавною і вона передбачає повернення державою коштів у розмірі 40%. Інша ж є характерною лише для Львова: відповідно до неї місто компенсує 30 відсотків від тіла кредиту.

«Ми вже отримали на сьогоднішній день відшкодування від Львівської міської ради по тілу кредиту. Чекаємо до 20 листопада відшкодування від держави. Нам залишається оплатити 65 тисяч гривень, це з усіма процентами протягом п’яти років», – розповів Володимир Крицак, голова асоціації ОСББ «Галичина», новообраний депутат Львівської міської ради.

Сказати, що кредит не особливо вдарив по кишені людей з Замарстинівської, це не сказати нічого. В залежності від квадратури мешканці однієї квартири сплачують від десяти до сімнадцяти гривень щомісяця. Але навіть за таких обставин бігти до банку львів’яни не поспішають. Станом на сьогодні програмою відшкодування скористалося лише 11 ОСББ Львова і це при існуючих шість сотень об’єднань співвласників.

«Одна з проблем, у чому сумнівалися директори і співвласники будинків – в тому, що не буде відшкодування. На сьогоднішній день можу вас сказати, що вже є відшкодування по 5-ти ОСББ від міста. По трьом є відшкодування від держави. Ми вже видали більше півтора мільйона кредитів на такі речі», – зазначив Олег Василишин, директор львівської обласної дирекції «Укргазбанку», новообраний депутат Львівської міської ради.

Цікаво те, що програма Львівської міської ради про відшкодування частини кредитних коштів затверджена раніше і покладена в основу державної. Обидві програми покликані стимулювати населення впроваджувати у своїх будинках системи енергозбереження.

«В першу чергу йде мова про утеплення будинку, горища та підвалів. Заміна вікон та дверей в під’їздах і до входу в будинок на двокамерні склопакети енергоефективні, – розповіла Галина Когут, начальник відділу супроводу ОСББ Львівської міської ради. – Встановлення системи регулювання подачі енергоносія, а також індивідуальних теплових пунктів в багатоквартирних будинках. Капітальний ремонт та заміна ліфтів, а також встановлення альтернативних до газу джерел енергії. Наразі ми ще таких прикладів не маємо. Це напевно і сонячні батареї, і електричне опалення. На будинок наразі це складно встановити, але в перспективі це можливо.»

енерго

Отже, як можна скористатися програмою відшкодування. Припустимо, ОСББ чи ЖБК хоче взяти кредит на впровадження енергозберігаючих заходів. Для цього на зборах мешканців проводиться голосування, де дві третини людей підтримують рішення. Цього вимагає банк і лише за цієї умови ОСББ може розраховувати на позитивну відповідь банку. Далі з протоколом голосувань і разом з необхідним пакетом документів голова ОСББ йде в банк. В кількаденний термін банк приймає рішення про видачу кредиту і за два-три тижні видає гроші. За ці кошти ОСББ чи ЖБК втілює задумане і згідно з актом виконаних робіт отримує компенсацію. Цікаво те, що держава відшкодовує 40 відсотків від вартості обладнання та матеріалів, в той час, коли місцева програма передбачає повернення коштів у тридцятивідсотковому розмірі від тіла кредиту. Ще одним позитивним моментом є те, що державна програма враховує пільги і субсидії мешканців будинку, завдяки чому розмір відшкодування може збільшитися від п’ятдесяти до шістдесяти відсотків.

За подібним сценарієм свого часу пішли і країни пострадянського простору. Скажімо, сусідня Польща завдяки державним компенсаціям суттєво знизила показник використання електричної чи теплової енергій. Щоправда, туди, звичайно, долучалися і кошти європейського союзу.

А от західні країни пішли ще далі. До прикладу, в Німеччині з високими тарифами на комунальні послуги економія стала чи не життєвим кредом. Економити німців вчать ще зі шкільних парт. Не відкривати вікна та двері на балкон, виходячи з кімнати вимикати світло і скручувати батареї, в холодну пору року ходити вдома не з коротким рукавом, а вдягатися тепліше, замість ванни приймати душ – все це бережливі німці роблять на автоматі. Хто не вміє економити, може проконсультуватись зі спеціалістом. У Німеччині є спеціальні енергорадники, які за символічну плату прийдуть додому, все оглянуть і розкажуть, що робиться не так.

Українцям ж енергозберігаючі будинки здебільшого хіба-що сняться. Під’їзди, які не закриваються, старі неефективні вікна, які сифонять, неутеплені фасади та багато інших факторів, які збільшують використання енергії. Але оплата за рахунками невпинно зростає і сьогодні держава та місцева влада простягає руку допомоги у впровадженні енергоефективних систем. І скористатись цим повинен кожний.

Comments are closed.