#ЧужихДітейНеБуває: як стати патронатним вихователем у Львові

Львівська міськрада прийняла рішення про запровадження у місті послуги патронату над дитиною. Йдеться про тимчасовий догляд, виховання та реабілітацію дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками чи іншими законними представниками складних життєвих обставин. Подарувати притулок дитині може кожен!

У сім’ї патронатного вихователя, за згодою всіх членів родини, повнолітня особа, яка пройшла спеціальний курс підготовки, виконує обов’язки вихователя на професійній основі. Іншими словами, патронатний вихователь доглядає за дитиною та виховує її у власній сім’ї.

Кого можуть влаштувати у патронатну сім’ю?

У патронатну родину скеровують покинутих чи знайдених дітей, яких залишили у пологовому будинку чи іншому закладі охорони здоров’я, або яких відмовилися забрати батьки чи інші родичі. До цього переліку входять також  діти, чиї батьки пропали безвісті; діти з сімей, в яких існувала загроза життю чи здоров’ю; діти за заявою батьків у зв’язку з складними життєвими обставинами, які через трапились в їх сім’ї . При цьому одночасно в одну сім’ю можуть влаштувати лише дітей, які є рідними братами та сестрами, або які виховувалися в одній родині.

Хто може стати патронатним вихователем?

Патронатним вихователем може бути громадянин України, який має досвід виховання дитини, відповідні житлові умови для надання послуг з догляду, виховання та реабілітації дитини у своєму помешканні.

Що входить в обовязки патронатного вихователя?

  1. забезпечити дитину житлом, одягом, харчуванням тощо;
  2. створити дитині умови для навчання, фізичного та духовного розвитку;
  3. співпрацювати з батьками, іншими законними представниками дитини для подолання складних життєвих обставин у спосіб, визначений органом опіки та піклування;
  4. забезпечити надання чи доступ до послуг, визначених договором про патронат над дитиною;
  5. сприяти контактам дитини з батьками, іншими законними представниками, родичами, крім випадків, коли батьки позбавлені батьківських прав або в судовому порядку обмежені у праві спілкування з дитиною.

Скільки дитина може перебувати у патронатній родині?

Термін перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя визначається відповідно до індивідуальних потреб дитини, але не повинен перевищувати трьох місяців. В особливих випадках за рішенням органу опіки та піклування термін перебування під патронатом може бути подовжений, однак загалом не повинен перевищувати шести місяців.

«В патронатній сім’ї дитині забезпечать необхідну підтримку та догляд. В такій сім’ї дитина перебуватиме тимчасово, не більше 6 місяців. За цей період соціальні працівники здійснюватимуть низку необхідних заходів для вирішення складних життєвих обставин, в яких перебуває біологічна сім’я дитини. Якщо в сім’ї налагодиться ситуація, дитина повернеться до біологічних батьків. В іншому випадку буде розглядатися питання щодо позбавлення батьків батьківських прав та влаштування дитини в сімейні форми виховання. Таким чином, запровадження послуги патронату над дитиною в м. Львові надасть можливість зберегти для дитини біологічну родину шляхом надання дитині та її сім’ї послуг, спрямованих на повернення дитини у біологічну сім’ю», — пояснюють в управлінні «Служба у справах дітей» Львівської міської ради.

Як здійснюється оплата послуг вихователя?

Розмір грошового забезпечення становить п’ять прожиткових мінімумів для працездатних осіб на місяць  (станом на 01.04.2019 р –   9 605 грн). Оплата здійснюється за кожен день перебування дитини в сім’ї.

На дітей влаштованих в сім’ю виплачується соціальна допомога на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя у розмірі двох прожиткових мінімумів для дітей віком до 6 років ( станом на 01.04.2019 р) — 3 252 грн, для дітей віком від 6 до 18 років —4 054 грн.

За детальною інформацією ви можете звернутись до управління «Служба у справах дітей».

Адреса: м. Львів, пл.Ринок, 1, 5 поверх,  кабінет 523, 524

Телефон: 297-58-83, 235-40-40

Електронна адреса: ditu-lviv@lvivcity.gov.ua

Навіщо дітей скеровують у патронатні сім’ї?

Влітку 2017 року в Україні розпочалась реформа під назвою деінституціалізація.

За цим терміном ховаються зміни системи дитячих інтернатів, у яких станом на 2018 рік перебувають близько 106,7 тисяч дітей. При цьому 92,3% з них мають хоча б одного з батьків, і лише 7,7% дітей в інтернатах – сироти.

 «Дане рішення міської ради про створення патронатних сімей – відповідь на державну концепцію деінституалізації. Адже у процесі реформи, що зараз триває не буде передбачено дитбудинків для дітей, які мають проблеми у сім’ї. Альтернативою їм стане патронатна сім’я у якій буде вихователь та помічник патронатного вихователя. Суть такої сім’ї у тому, аби дитина, яка не може виховуватись у власній біологічній сім’ї не втрачала сімейного бачення та продовжувала виховуватися у сімейній моделі», –  пояснює керівниця Львівського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, депутатка Львівської міськради від «Об’єднання «Самопоміч» Оксана Рубай.

Деінституціалізація має на меті закриття інтернатів, як його часто трактують. Вона сприяє створенню таких умов, за яких потреба в інтернатах та дитячих будинках просто зникне.

«Ми собі поставили дуже амбітну мету – у Львові всі діти мають виховуватись в сім’ях. Адже якщо в сім’ї через якісь обставини сталася біда, і діти залишилися самі, вони мають отримувати виховання в сім’ї. Це так було сто років тому», – стверджує міський голова Львова Андрій Садовий.

 

 

 

 

Comments are closed.