Де шукати мотивацію та як ефективно комунікувати з людьми: думки експерта

Юліана Собчук –  тренер з ефективної комунікації, практик/майстер НЛП. Вона вже близько двох років проводить тренінги “Успішні моделі поведінки. Як мотивувати себе до дій” та “Ефективна комунікація. Як порозумітись з іншими людьми?” у рамках кампанії “Розумне місто”.

“Я вважаю, що ці теми зараз актуальні як для молоді так і для дорослих. Ми щодня спілкуємося з іншими людьми, ведемо переговори, будуємо кар’єру, виховуємо дітей, навчаємося і у всіх цих ситуаціях поводимося по-різному. Для кожного з наведених прикладів один тип поведінки буде ефективним, інший – не ефективний, відповідно, важливо знати і вміти обрати найкращий.

Сьогодні модно відвідувати тренінги і мотиваційні семінари, які дають людям уявні фішки, кроки, правила успіху, проте є люди, яким ці кроки виконувати легко і просто, а є люди, котрі не зможуть дотримватися самец их порад. Чому? Тому, що важливо зрозуміти свою власну мотивацію, свою власну успішну стратегію, модель поведінки, і вона може відрізнятися від соціальних пропонованих правил. Знаючи і розуміючи свою власну мотивацію, ви будете діяти ефективно, немає двох однакових стратегій”, – розповідає Юліана. 

– Як віднайти правильну мотивацію особисто для себе? Адже, те, що мотивує одних,  не завжди мотивуватиме інших.

– Так, цілком з вами погоджуюся. Саме тому важливо пізнати себе глибше. Тобто дослідити себе, своє натхнення і свої моделі поведінки в різних ситуація. Це можна зробити по-різному, зокрема за допомогою спеціальних терапевтичних або ігрових технік, які я використовую на своїх тренінгах. Також важливо вміти ставити собі вірні запитання і давати на них відповіді, назвемо це самокоучингом, або знайти свого коуча чи наставника, якщо самому це робити складно. Для прикладу, ми часто запитуємо себе: «Чому я досі не починаю бігати зранку?» і наш мозок знаходить раціональне пояснення на це запитання, натомість варто запитати себе: «Що мені потрібно зробити, щоб почати бігати або Як мені почати це робити? або Для чого мені бігати зранку?». Відповідно відповіді будуть різними, а отже, і мотивація у кожного своя.

– Як діяти, коли мотивація вичерпується, з’являється відчуття повної апатії? Та що робити, аби цього не сталося?

– Я переконана в тому, що людина не повинна бути постійно вмотивованою, всюди, завжди і в усьому. Для мене тут істина проста, наш мозок і наше тіло потребує відновлення, відпочинку та перезавантаження, тому важливо давати собі паузу як в роботі, так і в стосунках, так і у саморозвитку. Саме тому, ми не можемо назавжди себе запрограмувати на вмотивованість і дію. Проте, ми можемо пізнати себе і своє тіло, розуміючи, коли воно потребує відновлення і накопичення енергії. Також, інколи апатія з’являється тоді, коли ми втрачаємо ціль, втрачаємо істинне власне бажання, не знаючи відповіді на запитання «Що я хочу насправді і для чого це мені зараз потрібно?». Вміння ефективно ставити власні цілі відновлює цю мотивацію і нагадує про вашу життєву місію. Особисто я дотримуюся правила, якщо мотивація втрачається, тоді змінюй вид діяльності, сублімуй, якщо вона відновлюється, ти йдеш у своєму напрямку, якщо ні – задумайся чи ти на вірному шляху.

– Є люди після спілкування з якими одразу відчувається наплив натхнення та мотивації. Як їм це вдається? Як стати такою людиною? 

– Так, справді, такі люди надихають. І я впевнена, все тому, що вони знайшли себе і свою місію в цьому житті. Адже відомо, якщо ви робите те, що приносить вам задоволення, ви збагачуєтеся енергією, якщо заставляєте себе бути там де не хочете – витрачаєте енргію. Для мене працює переконання, що тіло і душа – це єдина система, тому часто такі люди займаються спортом, творчістю, розвиваються духовно, по суті змінюють види діяльності, а отже ефективно сублімують. Як стати такою людиною? Моя відповідь проста: робіть те, що любите і любіть те, що робите)

– Як розпочати свій ранок, аби мотивації вистачило на весь день? 

– Яким буде ваш день обираєте ви самі і робите ви це зранку. Розпочніть ранок з того, що вам приємно. Дайте собі більше часу на сніданок, особисту гігієну, заняття спортом або щось інше, що любите. Відомо також, що ефективно працює самоналаштовування у вигляді афірмацій: «Сьогодні буде успішний день, сьогодні у мене буде гарний настрій, сьогодні я буду щасливий». Методик є достатньо це і вправи на дихання, і афірмації, і слухання улюбленої музики і відновлення приємниї якорів. Шукайте і віднаходьте свої успішні моделі мотивації.

– Деяким людям вдається дуже легко наводити контакт з іншими людьми. Від чого це залежить? Від темпераменту, характеру? Вміння комунікувати – вроджене, чи його можна опанувати? Наскільки складно це зробити?

 

– Навчитися можна усьому чого ви захочете і спілкуванню зокрема. Так, є люди, котрим спілкуватися легше, а є люди, котрі змушують себе це робити. От тільки ефективно це можуть робити і перші і другі, питання лише в часі затраченому на розвиток цих навиків. Для того, щоб водити автомобіль потрібно сісти за кермо, для того, щоб навчитися смачно куховарити потрібно спекти перший торт, а для того щоб навчитися спілкуватися, потрібно також це робити щодня. Звичайно, щоб не боятися комунікувати, інколи варто закрити особистісні питання, пов’язані зі страхом оцінки, порівняння себе з іншими, страхом помилки та іншими, тоді потрібно для початку пропрацювати свої глибинні особистісні питання, а потім переходити і до технік у спілкуванні. В цьому може допомогти психолог, коуч, тренер з комунікації. Якщо говорити наскільки це складно, то рівень складності обирає сама людина, але можу сказати, що це можливо, реально, а на моїх тренінгах легко, цікаво і результативно.

– Як впливає Інтернет на комунікацію підлітків? Є тенденція, що вони стали менш впевненими у спілкуванні у реальному житті, чи ні?

– Інтернет впливає, і впливає по-різному. З однієї сторони, підлітки мають доступ до всієї інформації, зокрема і до навчальної. Сьогодні тренінги, семінари, пізнавальні фільми можна легко знайти у інтернет мережі, що, безумовно, полегшує навчання з комунікації, але живого спілкування ніколи ніхто не замінить, тому важливий баланс. Особисто я вважаю, що базу ефективного спілкування для підлітків, в першу чергу, закладають батьки, а вже потім і соціум. Не можу сказати однозначно, що теперішні підлітки стали менш впевненими у спілкуванні, мені доводилося частіше бачити протилежне. Потрібно досліджувати.

– А як щодо комунікації підлітків з батьками? Зараз наче переважає покоління “сучасних” батьків, які не мають тих стереотипів, які мали ще їхні батьки. Чи тепер дійсно є друзями для сучасного підлітка? Чи досі триває цей бар’єр поколінь?

– Мені працювати з підлітками і їхніми батьками, доводилося не багато. Тому я не можу оцінити ситуацію як вона є насправді. Проте, на мою думку, розвиток світу в цілому, зокрема, сучасних тенденцій, сфери навчання і комунікацій зумовлюють легке, невимушене і більш дружнє спілкування батьків і дітей сьогодні.

Я рада співпраці з кампанією “Розумне місто”. Для мене платформою у розвитку молоді та дорослих є ефективна комунікація і вона надзвичайно багатогранна, від вирішення особистісних глибинних питань, до тренування навиків спілкування у переговорах, публічно і нащодень. Тому я, як тренер з ефективної комунікації і майстер НЛП, готова надалі ділитися знаннями у цій сфері і допомагати людям розвивати свої навики ефективного спілкування з собою та іншими!

На усіх фото Юліана Собчук

Comments are closed.