Децентралізація на гальмах

 

Львівська облдержадміністрація гальмує процес створення ОТГ, тому її ліквідація лише сприятиме розвитку області. А саме, закриття ОДА викликало би вдячність мешканців Львівщини – громад Львівської області, сіл, селищ та міст, які постійно потерпають від адміністративного ресурсу. Про це заявив народний депутат України від «Об’єднання «Самопоміч» Любомир Зубач.

Обурення нардепа викликало питання про внесення змін у перспективний план Львівської області. Ці зміни стосуються утворення ОТГ у Стрийському районі. Резонансне питання обласні депутати мали розглянути на сесії, яка відбулась 25 жовтня. Втім, вкотре без пояснення причин його розгляд перенесли.

«Це є абсурдний план, який не має права на існування. Є Стрийський район і є місто Стрий, місто обласного значення. Згідно з цим Перспективним планом, Стрий залишається в своїх межах. І формується велика громада навколо цього міста. Це є неправильно з точки зору методики формування об’єднаних територіальних громад та з точки зору здорового глузду. І я буду своїх колег з фракції «Самопоміч» у Львівській обласній раді активно агітувати опонувати цьому рішенню. Тому що ми не можемо припуститися помилки», –  заявив Любомир Зубач.

На його думку, обласна адміністрація, замість того, щоби бути координаційним офісом та допомагати громадам розв’язувати питання, керує людьми та громадами, хоча це не її функція. Водночас, помилки, яких припускається ЛОДА, притаманні обласним державним адміністраціям по всій Україні.

«Усього в Україні є 151 місто обласного значення. З них лише 57 у перспективних планах визначені адміністративними центрами ОТГ. Всі інші не враховані, залишаються самі собою. З них 25 міст будуть оточені іншими ОТГ, а десять – уже оточені за фактом. Таким чином, ці міста позбавлені просторового розвитку. І це дуже негативно вплине на всю країну», – пояснює народний депутат.

Любомир Зубач також вважає, що саме міста є «точками росту», які повинні мати можливості для розширення території, залучати інвестиції та допомагати розвиватись економіці України.

Прикладом спротиву з боку ЛОДА утворенню спроможної території громади є ситуація у Дрогобицькому районі, де є 11 сільських рад, в яких понад 17 тисяч населення, які готові утворити ОТГ з центром у селі Рихтичі. Як розповів депутат Дрогобицької районної ради Володимир Якимів, 80% населення цих сіл підтримують ідею об’єднання. Задля цього об’єднання було проведено кілька круглих столів та громадських слухань. Також є рішення Дрогобицької районної ради, яка рекомендувала створити таку громаду за перспективним планом. Однак Львівська облдержадміністрація вже третій рік не виносить цю ініціативу на відповідну депутатську комісію, таким чином гальмуючи процес.

Влада переконана, що їй ліпше знати, як малювати карту нового адміністративно-територіального поділу, тому не хоче дослухатися до думок населення, вважає народний депутат Любомир Зубач. Але якщо громадяни і громада будуть наполегливими, то владі доведеться поступитися і внести зміни у перспективний план.   

Ще одним доказом неефективності Львівської ОДА, на думку Любомира Зубача, є ситуація, яка склалася з обласними програмами – на кінець жовтня їх профінансовано трохи більше як 50% від усіх. А ще ще три місяці тому ці відсотки наближались узагалі до нуля. І тільки після того, як депутати із «Самопомочі» почали активно цікавитись, чому так – діло зрушило з місця. Ця ситуація обурює народного депутата і його цікавить причина – байдужість чи невміння скоординувати процес?

«Дійсно, з державним фінансуванням не все так просто, і значну частину коштів справді освоюють під кінець року. Я про це знаю. Але знаю і те, що заледве більш як половина цих коштів – це надто мало. І ось у ці два місяці треба добре пильнувати, щоб гроші не освоїли нашвидкоруч, абияк – як-от, закатали в асфальт, коли з неба вже сніг пролітає», – додає Любомир Зубач.

Відтак, він переконаний, що ОДА – це зайві ланки під час виділення коштів, бо ж громади міста, села, ОТГ мають керівників і добре знають, що їм і коли потрібно.

Comments are closed.