Голів ОСББ Яворова навчали шукати співфінансування для модернізації будинків

Де та як шукати кошти для модернізації багатоквартирних будинків та покращення їх житлового стану – це на думку голів ОСББ міста Яворова і є найбільшою перепоною у їх роботі. І саме про це вони говорили у вересні під час ознайомчої зустрічі з Тетяною Письменною, керівником проекту від «Об’єднання «Самопоміч» «Будь господарем свого будинку». Відтак у листопаді спеціалісти цього проекту та Яворівська міська рада організували для голів ОСББ міста навчальний семінар за участі Галини Когут, консультанта Фонду енергоефективності, технічних консультантів компанії “Caparol” та правового консультанта, який спеціалізується у питаннях ЖКГ. Як розповіла Галина Когут, це шостий семінар для голів ОСББ, який вона проводить У Львівській області і вже помітила дуже велике зацікавлення програмами Фонду.

«В невеликих містах позиція відрізняється від позиції великого міста, такого як Львів. Різний підхід і різне бачення. В маленьких містах хочуть більше інформації і обдумують її – там буде повільніший процес. Перш за все відлякує фінансова спроможність. Через декілька років ситуація буде розвиватися динамічніше, бо є бажання і велике зацікавлення. Судячи з мого досвіду роботи з програмою «теплих кредитів» і моїх поїздок, люди вже думають, що буде з їхнім житлом, яке руйнується і не ремонтувалося десятиліттями через 5-10 років», – поділилася враженнями від зустрічі Галина Когут, консультант Фонду енергоефективності у Львівській області.

Вона додала, що для кращого результату та швидкого ефекту з кожним окремим будинком треба працювати індивідуально. А саме оцінити його можливості, розрахувати параметри, потреби і кошторис – і тільки тоді вирішити, чи по силам їм модернізація. На думку консультанта справи йдуть краще, коли ОСББ отримує підтримку від місцевої влади. Це може бути не лише співфінансування, цінними будуть і консультації спеціалістів чи експертів. Погоджується з Галиною Когут і міський голова Яворова Павло Бакунець. Для своїх ОСББ він роздумує створити відповідний відділ при міськраді.  

«Сьогоднішній день – це перший мазок фарби на фасаді Яворівських ОСББ. Щоб усе задумане і обговорене сьогодні стало реальністю необхідно ще багато років. Тому ми плануємо створити відділ підтримки ОСББ. Можливо, там будуть менеджери, які допомагатимуть головам рухатися вперед у їх роботі – шукати та освоювати кошти співфінансування, реалізовувати програми, подавати звітність тощо. До спільного успіху ще тисячі кроків, а наші ОСББ щойно створені, вони як маленькі діти – їх треба брати за руку і долати цей шлях разом з ними», – поділився з присутніми своїми планами Павло Бакунець, міський голова Яворова.

Ще однією важливою частиною обговорення на цій зустрічі були питання юридичного характеру. Адже з деякими ситуаціями голови стикаються чи не вперше, тому можуть не знати вірного рішення. Андрій Бурий, спеціаліст з юридичних питань розповів, що найбільше питань виникає на тему організації загальних зборів мешканців і прийняття рішення щодо участі в енергоефективних заходах. Не менше голів цікавить, як у правовому полі боротися з боржниками, процедура укладення договорів з підприємствами-надавачами комунальних послуг та питання власності ОСББ.

«Останнім часом голови стали активними, оскільки розуміють, що без докладених зусиль буде неможливо утримувати свій будинок, проводити його енергомодернізацію і приймати будь-які інші рішення. ОСББ – єдиний на сьогодні доступний формат для впровадження ефективних змін. На фоні зростання тарифів на енергоресурси ми також спостерігаємо зростання інтересу голів ОСББ до Фонду енергоефективності», – впевнений Андрій Бурий.

Після довгого обговорення та спілкування зі спікерами усі учасники цієї зустрічі дійшли висновку, що великою проблемою для голів ОСББ є — брак інформації, знань та розуміння з чого починати. Без експертної підтримки робити щось не лише важко, але й лячно. Тому, якщо на попередній зустрічі учасники лише говорили про свої проблеми, то вже цього разу більше слухали, ставили конкретні запитання до консультантів, ділилися першим досвідом і дискутували. Адже у кожного є своя унікальна “будинкова” історія. Але щоб ця історія мала щасливий кінець треба докласти ще чимало зусиль. У цьому переконана Тетяна Письменна, керівник проекту від «Об’єднання «Самопоміч» «Будь господарем свого будинку».

 

«В Яворові дуже гарні голови ОСББ, активні і дієві. Проте ситуацію ускладнює те, що тут багато військових будинків і вони в страшно занедбаному стані. Сьогодні ми спробували розібратися тільки з деякими проблемами. Тому треба, щоб голови пішли від нас з інформацією, яку вони опрацюють, а потім поділяться зі своїми мешканцями. Разом вони приймуть найбільш прийнятне для себе рішення, щодо покращення житлових умов», – резюмувала вона.

Наступна зустріч планується більш практичною – голови та спеціалісти проекту попрацюють з конкретними задачами від ОСББ, які готові почати реалізовувати заходи по енергомодернізації. Для цього треба буде мати певні цифри, наприклад такі як площа даху чи площа фасаду. І чітке розуміння того, що саме вони хочуть робити – перебудувати дах чи тільки утеплити, утеплити фасад цілком чи почати лише з цоколя. Щоб зібрати ці дані та обдумати хід модернізації голови мають час до лютого-березня.

Comments are closed.