Хто тут молодець? ОТГ Львівщини – в аутсайдерах!

Потрапило до рук цікаве чтиво. І просто не можу втриматися, щоб не поділитись ним із вами. Особливо на тлі звітування певних чиновників про свої успіхи-здобутки перед громадою. Просто з людьми треба бути чесним до кінця й в усіх сферах. Чи не так?

А читаю я оцінку фінансової спроможності ОТГ за 2017 рік, яку зробили експерти Групи фінансового моніторингу Центрального офісу реформ при Мінрегіоні (за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та проекту SKLInternational).

Читаю й розумію: ОТГ Львівщини – в аутсайдерах. На хвильку – йдеться про фінансову спроможність. А отже, фактично успішність створених громад області.

Тепер до цифр.

Аналітики аналізували 366 ОТГ в Україні, з них – 22 ОТГ у Львівській області (це ті, які вже повноцінно працювали у минулому році). У загальному рейтингу фінансової спроможності найвище із Львівщини зуміла піднятися Тростянецька громада, але це лише 57-ме місце! Тобто в топ-50 нас немає. Натомість усі три «призові» місця – в ОТГ з Дніпропетровської області.

Спускаємось у топ-100. Тут двоє земляків – Тростянецька і Мостиська громади. Утім тішитися нема чого. До прикладу, у цій сотні 14 ОТГ з Дніпропетровської області; 11- з Полтавської; 10 – з Миколаївської; 7 – з Вінницької; 7 – із Чернігівської.

Ні, звичайно, можна заспокоювати себе – он, Івано-Франківська область із 11 ОТГ не має представництва навіть у топ-200. Але ж будьмо серйозні, панове. Рівнятись треба на кращих.

А тепер розберімось, чому так – чому в ОТГ області так нерайдужно з фінансовою спроможністю.

Експерти моніторингу, про який ведемо мову, оцінювали громади за чотирма критеріями: власні доходи та капітальні видатки на одного мешканця, рівень дотаційності бюджетів та питома вага видатків на утримання апарату управління у власних ресурсах.

Отож, якщо проаналізувати ці всі показники, то можна зробити такий висновок: кращі показники в тих ОТГ, що мають більший показник власних доходів на 1-го мешканця, і більший рівень видатків на 1-го мешканця, менший рівень дотацій до власного бюджету та видатків на утримання апарату управління. Тут все логічно.

Наведу ще пару цифр для наочності.

Власні доходи на 1-го мешканця. Лідирує у цьому рейтингу Тростянецька ОТГ — 3971,4 грн на одного мешканця, але це лише 64 місце в Україні. 10 з 22 ОТГ Львівщини займають місця за рівнем доходів – у четвертій сотні. Найгірші показники у Новоміської ОТГ – 670,5 грн на людину (на території цієї громади мешкає 6 тисяч люду). І це 364 місце з 366.

Рівень дотаційності бюджетів. Перше місце серед львівських громад належить Новокалинівській ОТГ, яка має показник 0%. Найгірші показники має Новоміська ОТГ, де 48,6% становлять дотації. Загалом аж у 6 ОТГ рівень дотаційності перевищує 30%. У підсумку – 16 громад Львівщини за цим показником посідають місця у третій і четвертій сотні. І тоді, як процес децентралізації (а створення ОТГ – і є цей процес!) був покликаний зменшити рівень дотаційності бюджетів громад.

Тепер про масштаби та кількість населення на території громади. Тут висновок короткий: аналіз підтверджує, що малим (за кількістю населення) громадам складно підтверджувати свою спроможність. Своєрідний ефект масштабу.

Чекайте, знаю: серед перших 38 ОТГ, які показали найбільше зростання власних доходів місцевих бюджетів за 2017 рік порівняно з 2016-м – 19 ОТГ кількісно менше як 5 тисяч осіб (50%). Але згадайте про дотації (які з кожним роком ставатимуть щоразу меншими!) І тоді, в довгостроковій перспективі, більші ОТГ мають більший фінансовий потенціал для нарощування їхньої дохідної бази та більше можливостей для належного утримання об’єктів інфраструктури, функціонування закладів та установ комунальної власності, а органи місцевого самоврядування матимуть менші видатки на утримання апарату управління на людину (знову ефект масштабу).

Ну а тепер, за логікою, до причин. Чому ж так сталося?

Чому фактично половина аналізованих громад (якщо точно – 10) – у своєму складі мають менше як 5 тисяч осіб? А ще 8 ОТГ недалеко втекли, потрапляють у категорію «від 5 до 10 тис. осіб»?

Навіщо було формувати такі дрібні й завідомо фінансово неуспішні громади? Що це – халатність, недалекоглядність, професійна некомпетентність?

Як можна було створювати Вільшанську ОТГ (з населенням 2,9 тис. осіб), яка тепер витрачає 75,3% на утримання апарату управління і займає останнє місце за цим показником у загальноукраїнському рейтингу! А доходи на одного мешканця громади – 694,1 грн. Що це?

Фінансовий крах – от що! І яскравий взірець провалу децентралізації заодно!

Хто за це мав би відповісти? За законом, прямий обов’язок голів ОДА – допомагати і супроводжувати створення ОТГ. Навіть більше, саме ОДА розробляли перспективні плани створення ОТГ (це таке собі бачення держави, які саме ОТГ потрібно формувати).

Ну що можна додати? Тільки, як у рекламі: «Ай, молодець…».

Comments are closed.