ІХ Форум ОСББ: результати та перспективи

Створення об’єднань багатоквартирних будинків поширене у всьому світі. Це й не дивно, адже ОСББ дає мешканцям багато переваг. Серед них – самостійне господарювання на своїй території, вибір надавачів послуг та відмова від них у разі неякісного обслуговування. Саме за ініціативи «Самопомочі» щомісяця в кожному районі міста відбуваються збори очільників таких об’єднань.

Щорічний масштабний форум ОСББ – головна подія року у житлово-комунальній сфері. Днями вона зібрала близько 250 голів ОСББ та асоціацій зі всієї України.

«Люди, які колись стали самовільно на шлях керувати будинком, – це сміливі люди. Нам потрібно збиратися, адже кожен рік вводять нові закони. Усе потрібно розказувати. Зібравшись разом, ми спілкуємося, визначаємо пріоритети, вносимо корективи», – розповідає Любов Давидович, керівник відділу роботи з мешканцями «Об’єднання «Самопоміч».
Серед учасників дискусій і представники влади Львова, й очільники відділів та управлінь житлового господарства обласних центрів, і народні депутати України, представники Мінрегіону, Міністерства соцполітики, міжнародних організацій та громадського сектору.

«Із прийняттям нових законів або з внесенням до них змін, наприклад, про ОСББ почався дуже активний рух створення нових об’єднань по всій Україні. Сьогодні маємо високу динаміку. Удвічі збільшилась кількість об’єднань порівняно з 2015 роком. Якщо тоді було 13 тисяч об’єднань, то сьогодні майже 30 тисяч», – розповідає народний депутат України від «Об’єднання «Самопоміч» Олена Бабак, заступник голови комітету Верховної Ради з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства.
Під час форуму обговорювали реформування ЖКГ, розвиток ринку енергоаудиторів, роботу Фонду енергоефективності в Україні, монетизацію житлових субсидій.

«Монетизація – це ключова річ, яка має взагалі усунити функцію соціального захисту у тих органів, які не повинні нею займатися. Наприклад, об’єднання співвласників не повинні адмініструвати державну програму соцзахисту. Для цього є управління соцзахисту, є міністерства. А подають списки об’єднання. Це – ненормально. Те саме відбувається з усіма комунальними службами: газовиками, енергетиками, водоканалом тощо. Якщо люди, які повинні отримувати субсидію, будуть мати свої рахунки в уповноважених банках і будуть напряму отримувати державну допомогу, то, думаю, величезної кількості зайвих витрат ми позбудемося. Це – нагальне питання – прибрати негрошові розрахунки з системи і перейти на прямі монетизовані: держава (у вигляді соціального захисту) і одержувач субсидій». Народний депутат України від «Об’єднання «Самопоміч» Олена Бабак, заступник голови комітету Верховної Ради з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства.

Депутат від «Об’єднання «Самопоміч» додала, що люди не готові брати великий кредит, як перший. Їм потрібен інструмент маленького, тестового, щоби отримати і погасити. Тільки тоді вже брати великі у Фонді енергоефективності. Тому треба рекомендувати уряду на перший час залишити програму «теплі кредити». Надалі повинні працювати дві програми паралельно: малі кредити (через програму «теплі кредити») і великі (через фонд енергоефективності).

Важливий акцент організатори та представники різних ОСББ зробили на енергетичному аудиті. Адже це перший крок до визначення можливостей скорочення видатків на енергію.

«Енергоаудит – нова частина, яка з’явилася з Фондом енергоефективності. Оскільки тільки ОСББ будуть подавати заявки на фонд, то треба знати покроково, як все працює. Це якраз завдання енергоаудиту. Він є умовою для видачі допомоги з фонду. Покаже весь шлях, але це, звичайно, дивлячись на можливості ОСББ. Для енергоаудиту є підтримка від ЄС, від Німеччини і Польщі, є програми тренування. Тому для початку фонд буде підтримувати і підготування енергоаудитів для перших ОСББ. Ми говоримо про 80% підтримки затрат на енергоаудит», – зазначив Кшиштоф Герульский, експерт Групи підтримки України при Європейській комісії.

У Львові наразі діє вже більше, аніж 1260 ОСББ. Місто є другим в Україні (після столиці) за кількістю створених об’єднань співвласників багатоквартирних будинків. «Самопоміч» постійно допомагає мешканцям ставати успішними господарями свого будинку. Саме одним із пріоритетів стратегії «Львів-2020» є запровадження сучасних систем енергозбереження, термомодернізація будинків з ОСББ тощо. Тим паче, що в умовах зростання тарифів на житлово-комунальні послуги неабияк потрібно думати про енергозбереження та зменшення використання природних ресурсів.

Comments are closed.