Ірина Маруняк: «Сихів не повинен бути спальним районом!»

IMG_6505У найближчі кілька місяців в рамках проекту «Люди на Дії» до «Самопомочі» приходитимуть керівники районних адміністрацій міста, аби розповісти про ключові моменти з життя львівських районів, поділитися планами розвитку і, звісно, відповісти на запитання городян. Першою естафету розпочала Ірина Маруняк, очільник Сихівської районної адміністрації.

Пані Ірино, ви уже два роки господарюєте у Сихові, а до того очолювали Галицький район міста. Чи вбачаєте принципові відмінності у роботі?

Звичайно. Два райони і два різні. Галицький – центральна частина міста, всіяна будинками старої забудови. Більшість із них – пам’ятки архітектури, тож специфіка роботи інша. Тоді головним завданням було збереження історичних пам’яток та формування іміджу центру міста, які оцінювали не тільки львів’яни, але й туристи. Працювати в Галицькому районі було цікаво, складно та відповідально.

Сихівський район перш за все пов’язаний із розвитком та розбудовою. Кажуть, що це спальний район, однак я не хочу з цим погоджуватися. Сихів дуже великий, із 150-ти тисячним населенням, і тут повинні бути різні цікавинки як для мешканців, так і для туристів, а також регулярні культурні та спортивні заходи. Тут мешкає дуже сильна та активна громада сихівчан. Тож ми співпрацюємо з церквою, освітянами, консолідуємося та єднаємося.

Проблемою залишається капітальний ремонт доріг, який не проводився останніх 10 років. Щороку проводимо поточний ремонт доріг та тротуарів і цей рік не є виключенням. Планується відремонтувати вул. Сихівську та розпочати ремонт на просп. Червоної Калини цього року. Замовником буде Департамент житлового господарства. На поточний ремонт доріг цьогоріч виділено 5 100 млн.грн. Відчутно дошкуляє ще одна проблема – будинки, що перебувають у підпорядкуванні Міністерства оборони, у нас таких 31. Відомство роками не приділяло їм достатньої уваги і не дбало про житловий фонд. Зараз ведуться перемовини про передачу цього житлового фонду на баланс ЛКП та у комунальну власність.

Поза тим, працюємо над реконструкцією хідників у районі. Люди звикли до того, що покриття було асфальтним, проте зараз замощуємо плиткою, адже це надійніше, краще та красивіше. Уже вдалося відремонтувати хідник на вул. Мишуги, тепер робимо на вул. Дунайській, 7а, далі проводимо ремонт на Довженка, 1 і Трильовського, 8. У 2015 році на поточний ремонт хідників виділено 5 млн. грн.

Цьогорічна новація – ремонт дворів. Уже передбачені бюджетні кошти в розмірі 3 100 млн.грн. на ремонт чотирьох дворів за адресами: просп. Червоної Калини, вулицях Кавалерідзе та Хуторівці. Тут ми будемо доводити до ладу  хідники та проїжджі частини. Залучатимемо мешканців, аби спільно облаштувати квітники, посадити дерева, встановити дитячі майданчики. До слова, за ініціативи мешканців на просп.Червоної Калини, 109 ми зробимо благоустрій за їхньою дольовою участю та підприємців.

Попри сказане вами, найгучніший цьогорічний проект – трамвай на Сихів. Чи справді сихівчанам настільки необхідний електротранспорт?

Безперечно, трамвай для такого району дуже потрібний. По-перше, він розвантажить транспортну систему, особливо зараз, коли зменшилася кількість маршруток. З трамваєм мешканці зможуть швидше діставатися на роботу, а ще це величезний плюс для екології району. До речі, львів’яни дедалі активніше користуються електротранспортом, тому мешканцям Сихова також потрібно надати таку змогу.

Варто додати, що будівництво трамвайної колії підштовхнуло до паралельного вирішення задавненої проблеми із старим колектором, який починається біля вул. Угорської. Він у занедбаному стані – під час сильних дощів зсуваються каналізаційні люки і вода тече фонтаном, змиваючи на своєму шляху усе, включно з асфальтним покриттям вул. Стуса. Тому дуже добре, що ця проблема невдовзі вирішиться.

Окрім того, прокладання трамвайної колії на Сихів дозволить нарешті впорядкувати ринок «Санта-Барбара». На жаль, тут буває брудно, МАФи не пофарбовані, перекривлені. Без сумніву, ринок потрібно переносити, адже він знаходиться на території, де має проходити трамвай. Підприємці це повинні розуміти  і зважати на потреби своїх клієнтів-сихівчан. Оскільки мешканцям потрібний трамвай, то підприємці повинні їх підтримати.

Тривалими були дискусії стосовно перенесення ринку. Спочатку пропонували ділянку на вул. Антонича, 8, та засновники ринку відмовилися від неї.  Тоді йшлося про ділянку на вул. Вернадського, але підприємці і там не захотіли бачити новий ринок. Ще буда ідея облаштувати МАФи вздовж трамвайної колії, зробити гарне накриття, але  бізнес вкотре висловився проти. Натомість з боку «Санта-Барбари» надійшла ініціатива стосовно ділянки на вул. Скрипника, біля поліклініки. Але мешканці та медики не вважають, що облаштовувати ринок поряд із медзакладом  доречно.  Зауважу, що кількість підприємців на ринку зменшилося, близько 20% МАФів закрилися, деякі перенесли на інші місця.

Як ви вже зазначали, Сихів – це район, який активно розбудовується. У новобудови заселятимуться молоді родини, і зовсім скоро постане питання з браком місць у дитячих садках, яких і так обмаль. Бачите шляхи вирішення цього питання?

Перш за все, планується відновити садочок на вул.  Зубрівській, 9. Колись там працювала Сихівська районна адміністрація, а до 2001-го  функціонував дитячий садок. Річ у тім, що у 2000-них народжуваність була низькою, тому садки перепрофільовували. Зараз іде мова про відновлення садочка, розроблений проект, розіграні тендери і вже ведуться ремонтні роботи . Ще один проект – довгобуд у мікрорайоні Сихів-18, який, нарешті, добудовують. У 2016 думаю, що він буде введений в експлуатацію.

Також сподіваємося на будівництво нових дошкільних закладів освіти. Ми говорили з керівником Департаменту містобудування про те, щоб обов’язковою умовою при будівництві комплексу новобудов має бути проектування та зведення дитячого садка. Сподіваємося, що все так і буде, і незабаром у місті з’являться нові заклади для малечі.

У «Самопомочі» вважають, що основна умова для розвитку країни – це самоорганізація громад на місцях. Сихівчан можна вважати ініціативними та згуртованими?

Безумовно! У мешканців є багато цікавих ідей та думок, до яких в адміністрації уважно прислухаються. Як я вже говорила, опліч з мешканцями та з їхньої ініціативи ми облаштовуватимемо сквер на проспекті Червоної Калини, 109. Також разом висаджуємо дерева по усьому району, а з школярами проведемо конкурс «Найкращий квітник у Сихівському районі». Навіть у комунальних питаннях ми прислухаємося до мешканців, адже вони краще знають проблеми будинку та потреби громади. Тут розуміють, що активність та ініціативність – це перший крок до змін.

Гарний приклад самоорганізації – створення ОСББ. За останні 5 років мешканці Сихова створили майже 120 ОСББ і взялися самостійно господарювати у своїх будинках. Крім того, на території району працюють дві асоціації ОСББ: «Сихівчани» та «Оберіг». На жаль, поміж українців поширене хибне розуміння, мовляв, квартира моя, а будинок когось іншого. Це неправильно, адже за стан будинку насамперед відповідають його мешканці. Торік у Сихові створили 4 ОСББ – це не найкращий показник, тому ми усіма силами стимулюємо людей бути активнішими в цьому плані. В адміністрації є фахівець, який усіляко допомагає мешканцям під час створення ОСББ. Тож запрошую мешканців зголошуватися і брати ініціативу в свої руки!

Хочу наголосити на тому, що ми активно працюємо над енергозбереженням будинків, а саме ЛМКП «Львівтеплоенерго» планує встановити ІТП у більш як 400 будинках району. Під час першого етапу ІТП встановлять у 87 багатоповерхівках. ІТП  допомагає безпосередньо у будинку регулювати подачу тепла.

Крім того, ЛКП «Львівводоканал» встановлює загально-будинкові лічильники подачі води, аби не було втрат і вівся чіткий облік. Однак в рамках енергозбереження є один негативний момент – стихійне утеплення будинків на окремих поверхах. По-перше, це псує вигляд фасадів, які вкриваються рябими плямами.  По-друге, реальна енергоощадність буде тоді, коли утеплять цілий будинок, а не частину. Та не всі це розуміють.

На території Сихівського району знаходиться чимало потужних заводів, проте два гіганти, «Полярон» та ЛАЗ, уже давно не працюють. Вони відновлять свою роботу чи зникнуть з карти Львова назавжди?

Очевидно, другий варіант ймовірніший. Корпуси «Полярону» виставили на продаж. Один із них купила «Львівська політехніка» з метою облаштування навчального комплексу для студентів. Деякі корпуси викупили приватні забудовники, гадаю, невдовзі на місці заводу з’явиться житловий квартал. Сам завод «Полярон» проходить процедуру банкрутства та ліквідації.

Така ж ситуація і з автобусним заводом. Документально ним володіють два підприємства, і обидва проходять процедуру ліквідації. Ми мали чимало клопотів з відомчим будинком по вул. Дем’янській, 16а, власником якого був автобусний завод. Річ у тім, що мешканці оплачували за електроенергію за промисловим тарифом, а це в 4 (!) рази вище за тариф для населення. На щастя, уже є ухвала про передачу будинку та інженерних мереж в комунальну власність, і акт передачі приймання уже підписаний.

Ще один проблемний об’єкт ЛАЗу – підземний перехід на Володимира Великого, який постійно підтоплює. Але і з цим ми дали раду: почистили каналізаційні мережі, залучили підприємців і відновили сходи, минулого тижня поставили насос, який відкачує воду з боку Сихівського району, ще має вирішитися питання з боку Франківського району. На жаль, автобусний завод не дбав і не дбає про людей. Дивує жорстокість та байдужість його керівництва. Прикро, що таке унікальне підприємство доведене до банкрутства.

І наостанок, поділіться планами розвитку Сихова у майбутньому.

Передовсім потрібно пам’ятати, що зараз будь-які роботи можливі лише за погодження громади. Є  випадки, коли сихівчани протестують проти того чи іншого будівництва. Наприклад, на Червоної Калини, 109 мали збудувати торговий комплекс. У підприємців були всі документи, але мешканці вийшли і сказали, що їм не потрібно торгівельного центру біля школи. Пройшли радянські часи, коли на мешканців не зважали. Попри те, маємо цікаві проекти, от як будівництва своєрідного «Діснейленду» біля Арени Львів. Це було би справжньою родзинкою району, бо не тільки мешканці, а й туристи приїжджали б у цей парк розваг. Якщо ми знайдемо інвестора, то обов’язково зреалізуємо цей проект.

Також працюємо над впорядкуванням Сихівського лісопарку ім. Івана Павла ІІ. Спільно з проектним інститутом, депутатським корпусом та Радою самоорганізації населення ми обговорюємо проект благоустрою цього парку, з бюджету уже виділили 1,2 млн. грн. Парк – це простір для відпочинку сихівчан. Тут буде облаштована хресна дорога  та зона відпочинку . Через парк протікає ріка Зубра , якщо її відновити, матимемо гарне рекреаційне місце. Парк має бути привабливим і влітку, і взимку, щоб можна було відпочивати, кататися на ковзанах чи ходити на лижах.

Користуючись нагодою, хочу привітати львів’ян з Великодніми святами, побажати здоров’я, ініціативи та активної громадської позиції. Якщо ми будемо один одного підтримувати, допомагати у вирішенні проблем та мешканці будуть співпрацювати з владою, ми спільно зробимо наш район комфортнішим,привабливішим та цікавішим

Розмовляв Володимир Дедишин

Comments are closed.