«Кібербезпека без медіаграмотності населення неможлива», – Парасковія Дворянин

Інформаційні маніпуляції та вміння їх розрізняти – це важливі навики для користувачів інтернету. Тим більше у час, коли політики використовують свої ЗМІ з метою відвертих маніпуляцій думкою громади. Не так давно Верховна Рада прийняла Закон «Про кібербезпеку». Про плюси і мінуси нового закону, медіаграмотність населення та підготовку кваліфікованих фахівців в ефірі «Львівського радіо» розповідала депутат Львівської обласної ради від «Об’єднання «Самопоміч», журналіст, викладач факультету журналістики ЛНУ імені Івана Франка Парасковія Дворянин.

«У 20 ст. інформаційні війни велися досить активно, і мені дуже прикро, що з часу розвалу Радянського Союзу на наших факультетах журналістики закрили дисципліни, які говорили про них і пропаганду як таку. Тішуся, що на факультеті журналістики ЛНУ імені Івана Франка про інформаційні війни почали говорити задовго до того, як в Україні розпочалася війна. Сьогодні ця дисципліна є ключовою для людей, які формують інформаційний простір України: як правильно реагувати, які дискурси пропагувати, про що і як говорити», – наголосила Парасковія Дворянин.

У контексті Закону «Про кібербезпеку» насамперед потрібно говорити про державні інституції і державну безпеку, а не про політику. Наразі вигляає так, що новий закон – більш політичний і недостатньо продуманий у розрізі безпеки. «У законі вводиться поняття «Національна система кібербезпеки», але це визначення є розмитим. Часто згадується поняття «кіберзлочин», але це поняття і відповідальність за нього не є зведеними до спільного знаменника з Кримінальним кодексом України. Тому депутатам Верховної Ради і галузевим структурам доведеться ще чимало попрацювати, щоб Закон «Про кібербезпеку» відповідав підзаконним актам, які його стосуються», – припускає Парасковія Дворянин.

Чимало запитань виникає до органів кіберполіції. Цей підрозділ нараховує мізерну кількість людей, що неспівставно з викликами сьогодення. Тобто кадрово і освітньо Україна ще не готова до впровадження справжньої кібербезпеки.

«Хочу закцентувати на одній пересічній речі: вважаю, що медіаграмотність треба впроваджувати в усіх школах без винятку. Пояснювати з шкільного віку, що таке фейки, інформаційна війна, джинса, як дати собі раду в інформаційному просторі, як розрізнити добре від злого. Тоді ми не будемо мати «синіх китів», загроз для підлітків, учні розумітимуть ще зі школи, як собі дати раду з тою навалою інформації, до якої вони мають доступ. Це точно має регулювати Закон «Про освіту», – переконує Парасковія Дворянин.

Comments are closed.