Нагадування про відповідальність за спалювання листя

У містах важко дихати внаслідок значної кількості заводів, фабрик, автомобілів на дорогах та інших об’єктів, які спричиняють викиди забруднюючих речовин в атомосферу. Ситуація особливо ускладнюється восени, коли мешканці починають спалювати опале листя та випалювати рослинність. Усі ці чинники спричиняють значне забруднення повітря. Законодавці, органи державної влади та місцевого самоврядування для врегулювання ситуації та покращення стану навколишнього природного середовища встановили відповідальність за спалювання листя та випалювання рослинності.

У законодавстві встановлена заборона на спалювання листя та випалювання рослинності зокрема у таких законодавчих актах: Кодексі України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП), Державних санітарних нормах та правилах утримання територій населених місць, Правилах благоустрою м. Львова, Розпорядженні «Про заборону спалювання сухої рослинності, опалого листя та твердих побутових відходів у м. Львові» від 26.09.2007 р. № 452 та ін.

Законодавчі акти, відповідно до яких заборонено спалювати листя та випалювати рослинність

Зібране листя необхідно вивозити на спеціально відведені ділянки або на поля компостування. Спалювати листя на території житлової забудови, в скверах і парках забороняється ( п. 3.7 Державних санітарних норм та правил утримання територій населених місць, затверджених Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 17.03.2011 р. № 145 ).

Зокрема, у Львові заборону на випалювання листя встановили у Правилах благоустрою м. Львова. Відповідно до яких, на території з зеленими насадженнями забороняється, спалювати суху рослинність, розпалювати багаття та порушувати інші правила протипожежної безпеки ( п. 9.11.8. Правил благоустрою м. Львова ). За спалювання на території міста опалого листя, сухої рослинності, будь-яких промислових, будівельних та побутових відходів накладають відповідні стягнення ( п. 20.1.30. Правил благоустрою м. Львова ).

Також, заборонено спалювання сухої рослинності, опалого листя та твердих побутових відходів у м.Львові ( п. 1 Розпорядження «Про заборону спалювання сухої рослинності, опалого листя та твердих побутових відходів у м. Львові» від 26.09.2007 р. № 452).

Хто може складати протоколи про адміністративні правопорушення за спалювання листя у м. Львові?

У Правилах благоустрою м. Львова визначено перелік посадових осіб, яким надається право складати протоколи, що підтверджують факти спалювання на території міста опалого листя, сухої рослинності, будь-яких промислових, будівельних та побутових відходів, зокрема це посадові особи таких установ: Органів санітарного нагляду; органів житлово-комунального господарства (керівники і майстри ЛКП з утримання житлового фонду, ТзОВ ЖЕП «Стимул-Сихів», ОСББ, керівники комунального господарства); комунального підприємства «Адміністративно-технічне управління»; управління муніципальної дружини м.Львова, Львівського комунального підприємства «Муніципальна дружина»; Селищних рад та самоврядування території; регіонального ландшафтного парку «Знесіння» за порушення у межах парку та його охоронної зони; Головне Управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області.

Штрафи за спалювання листя та законодавчі акти, у яких вони передбачені

Відповідальність за спалювання листя та випалювання рослинності встановлена у ст.ст. 77, 771, 152 КУпАП КУпАП та ін.

Зокрема, за порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів можуть накласти штраф на громадян від двадцяти (340 грн.= 20×17 грн.) до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1360 грн. = 80×17 грн.) і на громадян – суб’єктів підприємницької діяльності – від п’ятдесяти (850 грн. = 50×17 грн.) до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700 грн. = 100×17 грн.) (абз. 1-2 ст. 152 КУпАП).

Неоподатковуваних мінімумів доходів громадян становить 17 грн.

За порушення вимог пожежної безпеки в лісах можуть накласти штраф на громадян від п’яти (85 грн.= 5×17 грн.) до п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (255 грн.= 15×17 грн.) (абз. 1-2 ст. 77 КУпАП).

За знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі можуть накласти штраф на громадян від п’ятнадцяти (255 грн.= 15×17 грн.) до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850 грн.= 50×17 грн.) (абз. 3-4 ст. 77 КУпАП).

За випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища або з порушенням умов такого дозволу, а так само невжиття особою, яка одержала дозвіл на випалювання зазначеної рослинності або її залишків та опалого листя, заходів щодо своєчасного їх гасіння можуть накласти штраф на громадян від десяти (170 грн.= 10×17 грн.) до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 грн.= 20×17 грн.) (абз. 1-2 ст. 771 КУпАП). Якщо вказані дії вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, то можуть накласти штраф на громадян від двадцяти (340 грн.= 20×17 грн.) до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (680 грн.= 40×17 грн.) (абз. 3-4 ст. 771 КУпАП).

Спалювання листя та випалювання рослинності забруднює повітря та спричиняє негативні наслідки для навколишнього середовища. В Україні існує заборона на спалювання листя та випалювання рослинності. За вчинення вказаних правопорушень мають право скласти протокол та накласти адміністративну відповідальність у вигляді штрафу.

Також, необхідно пам’ятати, що листя не можна викидати у смітники, його використовують як компост для підживлення дерев.

 

Туркот Ольга

Comments are closed.