Незаконні забудови – результат централізації у сфері містобудування

Ділянку на вулиці Лукаша місто продало з аукціону під будівництво приватного житлового будинку. Сьогодні ж вже на стадії завершення будівництво 17 поверху.

Подолавши вето депутати шостого скликання віддають ділянку по вулиці Варшавській в оренду на 10 років. А щасливий орендар на цьому місці заплановує будівництво багатоповерхового комплексу.

Чому у Львові так багато незаконних новобудов і як львів’янам не стати жертвою недобросовісного забудовника? Спробуймо розібратись.

Лукаша

Маленький скверик  по вулиці Лукаша місто продає з аукціону під будівництво індивідуального житлового будинку. Будівельні роботи розпочинають з численними порушеннями. Мешканці звертаються в архбудконтроль, але безрезультатно. Опісля – в суд.

5 січня мешканці виграли суд. Як розповідає пані Анна, «їм скасували декларацію. А 6 січня 2012 року їм архбудконтроль видав дозвіл на будівництво.»

Далі до феміди звертається вже Львівська міська рада. Три роки судових слухань – проте відповідні інстації не встановлюють порушення інтересів мешканців. Тим часом забудовник зводить 15 поверхів, і понад проект добудовує два зайвих. Львівська міська рада звертається до суду вдруге. Підстава – порушення меж земельної ділянки.

«Вони, крім земельної ділянки, яку вони мали, захопили значну частину земельної ділянки, яка їм не надавалась. Це є земельна ділянка територіальної громади, – розповів Дмитро Пеційзаступник начальника юридичного управління Львівської міської ради. – Суд призначив експертизу і зараз вже є готовий висновок експерта, який підтверджує правомірність наших вимог.»

Але усього цього могло б і не статися, якби не українське законодавство, а точніше – його недотримання. Будівництво на Лукаша проводять в історичному ареалі міста і забудовник повинен мати погодження Міністерства культури. Натомість, компанія ігнорує припис урядовців про заборону будівництва.

Варшавська

Ще зовсім «тепла» пропозиція ріелторів – фешенебельна новобудова на розі вулиць Варшавська-Соснова. На сайтах – сучасний житловий комплекс, а  в реалії – лише паркан, знесений обуреними мешканцями. В мерії заявляють – документів для початку будівництва у забудовника немає. Лише містобудівні умови на три поверхи забудови, які цього тижня міськвиконком уже скасував.

«Забудовник веде себе абсолютно волюнтаристськи. Привозить якісь автобуси з людьми в камуфляжах, декларуючи, що це житло для АТО. Ніяке це не житло для АТО, це є повна профанація і це нас обурює дуже сильно», – наголосив Юліан Чаплінський, головний архітектор Львова.

Зараз у Ратуші готують позов  до суду, щоб повернути земельну  ділянку у власність міста.

Загалом у Львові є близько тридцяти незаконних новобудов. Усі вони – результат централізації у сфері містобудування та архітектурно-будівельного контролю. Цього року згідно з постановою кабінету міністрів архбудінспекція переходить в підпорядкування міста.

«Це не є процес одномоментний. Зараз ми проходимо етап формування матеріально-технічної бази, виділення фінансування. Для цього має бути ухвала про бюджет. На наступній сесії, коли буде розглядатися бюджет, передбачимо фінансування для цієї інспекції», – зазначив Дмитро Пецій, заступник начальника юридичного управління Львівської міської ради.

А юристи закликають бути більш обачними. Купуючи квартиру у новобудові, рекомендують ретельно перевіряти наявність документів на землю, містобудівних умов та будівельної експертизи: «Необхідно звертати увагу і на самого забудовника, оскільки є забудовники відомі, є менш відомі. Можна у державних реєстрах шукати засновників цих забудовників», – розповів Юрій Мельник, депутат Львівської міської ради, фракція «Об’єднання «Самопоміч».

А місто уже презентувало львів’янам дві шпаргалки – новостворені онлайн-карти:

«Одна онлайн-карта всіх містобудівних умов і обмежень, які були видані з початку цього року і яка буде постійно поповнюватись з кожними новими містоумовами і попередні теж, щоб було видно, які забудови ще добігають. І окрема карта буде та, на які ми не надавали містобудівні умови або ми бачимо, що там ідуть порушення», – розповів Юліан Чаплінський, головний архітектор Львова.

Первинну правову допомогу надає львів’янам і «Об’єднання «Самопоміч». Проконсультуватись можна як у телефонному режимі за номером гарячої лінії (032) 297-1000, так і в офісі «Самопомочі» за адресою: пл. Міцкевича, 6/7.

 

Comments are closed.