«Незважаючи на розчарування владою, українці готові боронити свою землю», – Роман Фурда

Нашим співрозмовником є заступник голови Буської районної ради, керівник місцевого осередку «Об’єднання «Самопоміч», доброволець-учасник АТО та волонтер Роман Фурда.

Романе Ярославович, нещодавно в 10 областях України ввели воєнний стан. Більшість парламентарів підтримали відповідний указ Президента, хоча внесли у нього певні корективи. Вони зокрема стосуються терміну його дії, а іншим своїм рішенням затвердили остаточну дату президентських виборів. Ви є учасником АТО, добровольцем. Як ви оцінюєте своєчасність введення воєнного стану зараз та, чи не потрібно було це зробити ще у 2014 році?

Перша за все, потрібно відзначити, що вже більш як чотири роки триває війна. Ми понесли дуже великі втрати. Ми пам’ятаємо та ніколи не забудемо: Іловайський котел, Дебальцево, оборону Донецького аеропорту та збиття ІЛ-76. В цих боях полягло багато наших співвітчизників, наших захисників. Є така думка і, можливо, виправдання, що тоді ця військова агресія Росії була прихованою, що це були «зелені чоловічки», терористи, сепаратисти та просто військові без будь-яких розпізнавальних знаків. Я вважаю, що військовий стан повинні були розглядати ще тоді. На яких умовах? Про це потрібно було думати, виходячи з ситуації, яка склалась у ті роки. На сьогоднішній день, я повністю підтримую введення військового стану в окремих областях України. Дуже важливо, що парламентарі зуміли, шляхом обговорення та ретельного вивчення президентського указу, ухвалити таку модель військового стану. Було внесено багато коректив, які виявились досить доречними та дають надію громадянам на те, що ніхто не використає військовий стан у своїх політичних інтересах.

Фотографії зі сторінки Романа Фурди у Facebook

Світова спільнота спостерігає за діями української влади та не поспішає вводити нові санкції проти РФ. Чому?

Попри все, нам усім потрібно продемонструвати єдність навколо цього питання. Кожен повинен зрозуміти, що світова спільнота пильно дивитись за реакцією української влади на події в Керченській протоці. Якщо ми проявимо байдужість, то Європа та наші американські партнери також це зроблять.

Війна триває не перший рік. Яка ситуація з бойовим духом та настроями громадян у Буському районі?

Дуже прикро, що з кожним днем люди все більше звикають до того, що на сході країни йде війна. Повідомлення про вбитих, втрати військових все частіше сприймається населенням лише як статистика. Нам важливо тримати руку на пульсі цих подій та всіма можливими засобами реагувати на прояви агресії Росії та підконтрольних їй сепаратистів. Щодо Буського району, то в нас діють два потужних волонтерських осередки, які працюють над збором необхідних для військових на фронті речей. Так, з 2014 року ситуація з забезпеченням військових покращилась, але їм досі потрібні якісні продукти харчування, засоби особистої гігієни. Слава Богу, що вже немає такої потреби у формі, яка була на початку війни. У нас є хлопці-волонтери, які їздять до військових на свята для того, щоб привезти їм в бліндажі частинку того мирного життя. Зі свого досвіду можу підтвердити, що ніщо так не зігріває душу та піднімає бойових дух, як турбота та увага. Саме тому, в 2014 році, дякуючи лише бойовому духу, ми змогли вистояти та не пустити ворога вглиб території України.

Спілкуючись з бойовими побратимами, розкажіть про їх настрої після введення воєнного стану?

В Буську є організації, які співпрацюють з учасниками АТО. Ми тісно спілкуємось з ветеранами, які після запровадження в Україні військового стану дали нам чітко зрозуміти: якщо настане така потреба, вони готові знову стати на захист Батьківщини. І це дуже надихає, адже, враховуючи важкі часи, розчарування людей владою загалом, наш народ все одно готовий боротись свою країну.

В 2015 році ви вперше пішли в політику – стали заступником голови районної ради. Розкажіть, що вдалось змінити та досягнути за цей час?

Мені важко самому оцінювати свою роботу. До 2015 року я ніколи не був в політиці чи в органах місцевого самоврядування. Раніше, я міг лише спостерігати за всіма процесами ззовні, як пересічний громадянин. Не знаючи всіх особливостей місцевої політики чи діяльності районної ради, може скластись зовсім інше враження про роботу депутатів та чиновників. Втім, є окремі речі, які позитивно вплинули на діяльність районної ради. В 2015 році, коли райрада нового скликання почала робити перші кроки, постало питання формування профільних депутатських комісій. Частина депутатського корпусу вимагала формувати комісії за квотами. Позиція «Самопомочі» була така, щоб в комісії призначали людей за фахом, які б мали розуміння проблематики, що стосується роботи тої чи іншої комісії.  Наприклад, в комісію охорони здоров’я –  лікарів та медиків; в комісію землекористування – фахівців, які мають справу з землею, фермерів і так далі. Після довгих дискусій, нам таки вдалось переконати інших депутатів і, як результат, комісії почали працювати краще.

Після реформи місцевого самоврядування, громади на місцях отримали важелі впливу та інструменти для покращення життя на місцях. Яка ситуація у вашому районі?

Ми маємо відзначити, що децентралізація дала нам хороші можливості для розвитку нашого району. Це і ремонти шкіл, освітлення, утеплення. Дуже важливо, щоб парламентарі продовжували сприяти розвитку місцевого самоврядування та розуміли, що без дієздатних місцевих громад не буде сильної України. Наш район бере активну участь в конкурсах мікропроектів, державного фонду регіонального розвитку. Тісно спілкуємось з депутатами Львівської обласної ради, зокрема Іваном Собком, який дає поради щодо написання якісних проектів в різноманітних конкурсах.

Одним з масштабних проектів у вашому районі є відновлення басейну в Буську. Що там мають зробити?

Відновлення басейну ДЮСШ в Буську це наш великий проект, який ми реалізовуємо в рамках конкурсу ДФРР. Не кожне місто в Львівській області має змогу похизуватись таким великим критим басейном. Нажаль, він довгий час занепадав, а кілька років тому його визнали аварійним. Ми провели успішний тендер в системі закупівель Prozorro, визначили підрядника, який вже приступив до роботи. Реконструкція передбачає повну заміну даху, утеплення будівлі, заміна внутрішнього оздоблення та заміна трибун басейну. Об’єкт є перехідним і ремонт завершиться наступного року. Загальна вартість робіт становить 12 млн гривень. Після відкриття це буде якісний басейн, де зможуть займатись мешканці не лише Буська, а й населених пунктів району. Ми вже розпочали розробку програм для безоплатного відвідування басейну для дітей шкільного віку та для учасників АТО.

Comments are closed.