Особливості розвитку дітей покоління Z: з розповідей лікарів

Один хореограф якось розповів, що звернув увагу: нинішні діти і підлітки мають набагато гіршу координацію рухів, ніж попередні покоління. І що це дуже важко випрацьовувати потім. Він це пояснює тим, що колись усі діти вільний час проводили в рухливих іграх і координація вироблялася природнім щляхом – на качелях, скакалках, майданчиках тощо.
А чи ви також помітили зміни в організмі людини нового покоління?
Чи ви бачите фізіологічні зміни в покоління Зет? Діти – інші, ніж були 20 років тому?
Лікар Андрій Дворакевич:
– Я працюю як з міськими, так і сільськими дітьми. Діти з сільських місцевостей сильних змін не зазнали: вони, як і раніше, більше часу на відкритому повітрі, допомагають своїм батькам, фізична праця, змін нема. З міста – одразу бачу – брак фізичної активності. У наших дітей – порушення постави, сколіотичні деформації, тобто проблеми спини. 
– Що Ви рекомендуєте?
– Те ж, що і рекомендував пацієнтам, коли займався деформаціями грудної клітки. Я усім раджу плавати. Понад 15 років займаюсь цим питанням. Колись у Львові було 2-3 басейни. Тепер їх більше і можливостей займатися плаванням – більше. І в районних центрах також. Тому знову нагадаю про відповідальність батьків: знаходити можливість дотримуватися рекомендацій лікаря.
Лікар Тарас Кльофа:
– Я працюю у військового госпіталі і мої пацієнти – особливий контингент. Найразючіша зміна у житті – це велика кількість поранень різної складності, з якими ми не стикалися до 2014 року. А щодо запитання. Мене турбує внутрішній стан бійців, з ними мають працювати психіатри і психологи. Вони переживають посттравматичний синдром і таких пацієнтів вже є маса і буде ще більше. І поки вони у нас, в медичному закладі – це одна справа. А як бути, коли виписуються? Так, я все частіше наголошую: сучасна молодь потребує добрих фахівців у галузі психологічної реабілітації. 
Лікар Ігор Стояновський:
Щодо фізіологічних змін за десятиліття – важко оцінити, для цього треба триваліший час. Загалом погоджуюся з колегами. Що мене турбує – це зростання кількості важких травм серед молоді і працездатих осіб унаслідок ДТП, нехтуванням правил безпеки у побуті або на роботі, травми у стані сп’яніння, суїциди. Важкі травми сьогодні на третьому місці серед причин смерті серед працездатних осіб. Сьогодні травми внаслідок ДТП на щойно відремонтованих дорогах забирають більше жертв, ніж війна на сході. Також вражають випадки, коли молоді люди ставлять під загрозу своє життя заради примарних речей: наприклад, роблять селфі на даху поїзда і зазнають смертельних електроуражень. Також важко змиритися із тим, що абсолютно фізично здорові люди намагаються добровільно піти із життя. Моя дружина щойно завершила наукове дослідження щодо стоматологічних наслідків зловживання наркотиків. Серед 100 пацієнтів, яких вона обстежувала, майже усі почали вживати наркотичні препарати у віці 12-16 років. Майже усі з них перепробували усі сучасні психоактивні субстанції, які нескладно, з їхніх слів, придбати через інтернет. Сьогодні фасади міських будівель рясніють малозрозумілими для середньостатистичного мешканця Львова надписами, які легко читаються цільовою аудиторією (наркозалежними молодими львів’янами покоління Z) і є електронною адресою, за якою можна придбати наркотики…

Розмовляла Марта Більська

Comments are closed.