Попри палиці в колесах від центральної влади: бюджет Львова на 2018 рік

Кожен річний цикл депутатської роботи у Львівській міській раді завершується прийняттям бюджету на наступний рік. Це головний фінансовий документ, у якому планують, скільки грошей місто отримує та скільки витратить. На 2018 рік депутати Львівської міської ради заклали у бюджет доходів майже сім мільярдів гривень. На таку ж суму депутати запланували й видатки Львова.

Львів першим в Україні отримав бюджет на 2018-ий рік. За нього проголосували 47 міських обранців. Прийняття головного фінансового документу міста ще в листопаді вже другий рік поспіль стає хорошою традицією, оскільки буде час на його впровадження. Маємо час на формування переліку об’єктів бюджету розвитку, а відповідно повинні швидше затвердити титульні списки і швидше   розпочати роботи наступного року.  Адже важливо не лише запланувати але й ефективно використати ці кошти на об’єкти, які цього найбільш потребують.

У бюджеті, що маємо, ще не відображена субвенція на соціальний захист. Її виділять після затвердження державного бюджету, а це ще близько двох мільярдів. Та частина бюджету, яка передається в спеціальний фонд для фінансування об’єктів бюджету розвитку наступного року буде меншою, ніж цьогоріч.  

Найбільше видатків йде на освіту та житлово-комунальне господарство – майже половина, збільшуємо  обсяг фінансування на культуру та мистецтво.

«Левову частку міського бюджету у 2018 році скерують на фінансування захищених статей – освіту, медицину, соціальну сферу.

Проблемою може стати те, що центральний уряд вирішив навантажити Львів додатковими фінансовими зобов’язаннями. Відтак коштів на розвиток у нас може залишитись менше. Окрім того, 300 мільйонів гривень ми змушені будемо віддати обласній владі за сміття. Нагадаю, що на таку вимогу губернатора ми пішли в обмін на зняття сміттєвої блокади з міста влітку цього року. Рік буде непростий, але місто в своєму розвитку не зупинятиметься”, – розповів Андрій Садовий, міський голова Львова.

Проте депутати вирішили, що перерахують ці кошти Львівській обласній державній адміністрації лише після того, як губернатор прозвітує про використання півтори сотні мільйона гривень, які міська влада вже перерахувала за вивіз сміття цього року.

Обсяги освітньої і медичної субвенції з державного бюджету України не забезпечують мінімальну потребу в коштах на галузі освіти і охорони здоров’я, навіть на захищені статті видатків. По галузі освіти не закладено жодного відсотку росту, в той час, коли обіцяно зростання заробітної плати на 25 %. Щодо медичної субвенції закладено ріст на 8 %, при тому, що вже зараз ця галузь недофінансовується на 30%.

 Завдяки субвенціям з державної казни буде профінансовано лише частину бюджету на освітню і медичну сферу. На медицину уряд виділить 378,8 мільйона гривень, понад півмільярда гривень Львів повинен знайти власними силами. Схожа ситуація і з освітою місту доведеться вкласти у цю галузь 63,850 мільйона гривень.  При тому майже 80% з цих грошей піде виключно на виплату зарплат.

Під час представлення бюджету на 2018 рік голова бюджетної комісії, депутат фракції «Об’єднання «Самопоміч» у Львівській міській раді Вікторія Довжик виступила із пропозицією внести певні правки до бюджету.

«Перша правка, яку ми пропонуємо внести до бюджету на 2018 рік, спрямувати додатково кошти на пільгові медикаменти для населення на 10 470, 6 тис. грн. Друга правка – збільшити видатки у сумі 100 тисяч гривень на регулювання чисельності безпритульних тварин у місті Львові. Третє – збільшення видатків на фінансування підтримки малого та середнього підприємництва у сумі 3 млн гривень. А також рпередбачити видатки у сумі 1 млн гривень на проведення аудиторських перевірок комунальних підприємств. Остання правка – доповнити ухвалу про бюджет міста Львова на 2018 рік пунктом «фінансування видатків по статті «Субвенція обласному бюджету за надання послуг з вивезення ТПВ» проводити після отримання Львівською міською радою звіту про використання  субвенції відповідно до  ухвали Львівської міської ради №2163 від 29 червня 2017 року», – розповіла Вікторія Довжик.

Сто сорок сім мільйонів гривень місто виділить на транспорт. З них двадцять два мільйони гривень на компенсацію за перевезення пільговиків у маршрутках, понад сорок шість мільйонів гривень – на таке ж відшкодування в електротранспорті. Передбачені також кошти на ремонт світлофорів та оплату електроенергії.

Серед видатків з міської казни, обсяг яких не може змінюватися незалежно від скорочення бюджету, затвердили такі обов’язкові витрати:

 – оплата праці працівників бюджетних установ

– нарахування на заробітну плату;

– придбання медикаментів та перев’язувальних матеріалів;

– забезпечення продуктами харчування;

– оплата комунальних послуг та енергоносіїв;

– обслуговування боргу міського бюджету м. Львова у частині виплати відсотків за зобов’язаннями та оплати послуг по них;

– поточні трансферти населенню;

– поточні трансферти місцевим бюджетам.

У сфері культури наголос зробили на фінансування музичних, художніх та інших мистецьких навчальних закладів, на це виділили майже сто мільйонів гривень. Ще близько півсотні мільйона гривень – на підтримку театрів. В цілому на культуру виділили двісті тринадцять мільйонів гривень.

Місто прийняло бюджет, проте зміни можуть бути після голосування Верховної ради. Тепер головне, щоб держава не перекладала на плечі місцевих бюджетів щоразу більші фінансові навантаження. Бо окрім утримання закладів освіти та охорони здоров’я, на міста вже скинули й перевезення пільгових категорій громадян, яким держава гарантувала право безкоштовного проїзду. Найбільші побоювання були щодо збільшення реверсної дотації – суми грошей, які місто повинно віддавати державі для розвитку інших міст.

«На 2018 рік закладені кабальні умови для знищення бюджетної децентралізації. Реверсна дотація зростає до 80%. Містам нема сенсу заробляти гроші, бо 80% того надміру, що вони зароблять повернеться в державний бюджет для того, щоб потім мери і керівники об’єднаних громад ходили в Київ з простягнутою рукою і просили, щоб усе перевелося в ручний режим. Перекидаються на міста функції, які їм не притаманні і на які у них немає грошей. Для чого? Бо Уряд каже, що є резервний фонд і він готовий допомогти. На якій підставі, особистого прохання і лояльності?», – Олег Березюк, народний депутат України, голова парламентської фракції «Об’єднання «Самопоміч».

Сподіватимемося, що центральна влада не перешкоджатиме Львову у прагненні розвиватися.

Сподіватимемося, що центральна влада не перешкоджатиме Львову у прагненні розвиватися.

 

 

Comments are closed.