«Ми повинні позбутись паперів». Як Віктор Притулко розвиває електронне врядування в Україні

Перехід на сучасну, електронну систему врядування в органах місцевої влади України на думку депутата Сокальської районної ради, голови фракції «Об’єднання «Самопоміч» Віктора Притулко є одним з головних ключів до якісної реформи децентралізації. Ставши у 2011 році наймолодшим сільським головою на Сокальщині він на власному досвіді відчув роботу бюрократичної машини та поставив собі за мету: допомогти місцевим громадам спростити роботу рад та виконавчих органів, шляхом автоматизації багатьох процесів.

У 2016 році він спільно з колегами презентував власну розробку – систему електронного голосування «Голос». До розробки цього продукту його спонукало дві речі: досвід роботи в органах місцевого самоврядування та Закон України про поіменне голосування в місцевих радах.

«Тоді, фактично, засідання місцевих рад, хоч і невеличких, могли розтягуватись на тривалий час – наприклад, 10 питань за три години. Секретар ради для голосування кожного питання мусить зачитувати поіменно список усіх депутатів, а ті мають  проголосувати: «так», «ні», «утримався», – розповідає Віктор Притулко.

Система «Голос», за дизайн та стратегію якої відповідав Віктор, дозволяє не лише голосувати під час сесій місцевих рад, а й дає доступ до проектів рішень, пояснювальних записок, порядку денного та інших функцій.

«Найважливішим успіхом, я вважаю, це мінімізація використання паперу. Наша система модульна та має кілька конфігурацій і залежно від типу – відрізняється набір функцій. Так, у стандартній версії для місцевої ради є можливість електронного голосування депутатів. Ми можемо налаштувати її під ноутбуки чи планшети, за допомогою яких, місцеві обранці матимуть змогу отримувати та переглядати проекти рішень, записуватись на виступ тощо. Тобто, система дуже гнучка і її можна налаштувати індивідуально під потреби чи можливості кожної окремої ради чи органу самоврядування», – зазначив Віктор Притулко.

Важливою функцією системи є можливість переглянути детальну статистику голосувань депутата, за що він голосував, його відвідування сесій. Всю цю інформацію можна легко вивести на офіційну веб-сторінку ради, де вона може зберігатись і, яку можна переглянути звичайним мешканцям регіону.

«Якщо не вдаватись до технічних термінів, то її найлегше порівняти з системою «Рада», яка є у Верховній Раді і, яку хоч би раз, але бачили по телевізору. Якщо в ради є фінансова можливість, ми можемо налаштувати вивід результатів голосування на табло чи телевізор і це буде хорошим прикладом відкритості та прозорості у роботі місцевого самоврядування. Це наш основний принцип – допомогти місцевому самоврядуванню стати ближчим та зрозумілішим для людей», – пояснює голова фракції «Самопоміч» у Сокальській райраді.

Щодо безпеки системи, то її перевіряла Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації. «Голос» фіксує кожен пристрій за унікальним MAC-адресом, тобто доступ до неї можуть мати лише зареєстровані в системі електронні пристрої. Крім цього, кожен депутат матиме свій особистий логін та пароль, з яким матиме доступ до особистої сторінки. Загалом система «Голос» захищена трирівневим ступенем автентифікації.

«Система має внутрішній протокол безпеки, де ведеться моніторинг будь-яких спроб входу в систему та дії всередині її. Ми намагались її зробити так, щоб з системою зуміли впоратись не ІТ-спеціалісти, адже ми розуміли, що обслуговувати її будуть люди на місцях. Тому вона максимально проста та водночас захищена від стороннього втручання», – пояснює Віктор Притулко.

На сьогодні, система «Голос» діє у понад 40 місцевих та районних рад України, близько 10 рад ОТГ. Досягнувши певного успіху в Україні Віктор разом з командою поширили свій продукт на Польщу. Тут він називається Krearo та має деякі відмінності у порівнянні з українським, що пов’язано з особливістю законодавства.

Завдяки роботі Віктора та його колег, депутати гміни Телятин (Люблінське воєводство), Ізюму на Харківщині, Чернівців на Буковині та багатьох інших міст та сіл України й Польщі мають сучасну систему електронного голосування для ефективної роботи на благо своїх громад.

Comments are closed.