Позовна давність щодо стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги

Кожна особа має право звертатися за захистом свої законних прав та інтересів до суду. Проте, строк звернення до суду з тих чи інших питань обмежується чинним законодавством України, це є загальновідомим фактом. Такий строк має назву позовна давність. У нашій статті йдеться про строк, протягом якого виконавець послуг може звернутися до суду про стягнення із Вас заборгованості за житлово-комунальні послуги.

Що таке позовна давність?

Позовна давність – це строк, у межах якого особа має право подати звернення до суду, вимагаючи захисту свого законного права або інтересу.

Види позовної давності

Розрізняють такі види позовної давності: загальна і спеціальна.

Загальна позовна давність, встановлюється тривалістю у три роки (ст. 257 ЦК України).

Для окремих видів вимог законом може встановлюватися спеціальна позовна давність: скорочена або більш тривала порівняно із загальною позовною давністю.

З якого часу потрібно обраховувати початок перебігу позовної давності?

Перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила (ч. 1 ст.261 ЦК України).

Чи можуть застосувати позовну давність та списати заборгованість, якщо кожного місяця приходять квитанції з боргом?

У випадку надсилання кожного місяця квитанцій із зазначенням розміру заборгованості у них, позовна давність не застосовується. У зв’язку з тим, що квитанції Ви отримуєте кожного місяця з новим (іншим) розміром заборгованості, строки позовної давності не застосовують. Вказані строки вважаються поновленими кожного місяця із надсиланням квитанцій.

У яких випадках можуть застосувати позовну давність?

Якщо до Вас будуть пред’явлені у судовому порядку вимоги про стягнення заборгованості після спливу 3-х років (у квитанціях не зазначали розміру заборгованості або квитанції та жодні вимоги про сплату заборгованості Вам не надсилали), то у такому разі Ви маєте право просити застосувати позовну давність та відмовити надавачу послуг у задоволенні його вимог.

Порядок предявлення вимог про стягнення у судовому порядку

Надавачі послуг мають право пред’явити вимоги про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги у судовому, шляхом подання заяви про видачу судового наказу або позовної заяви.

Поняття «судового наказу»

Судовий наказ є особливою формою судового рішення, що видається судом за результатами розгляду про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг (ст.160 ЦПК України). Суд приймає судовий наказ без участі сторін у справі.

Порядок скасування судового наказу

Необхідно зазначити, що для скасування судового наказу необхідно подати заяву про скасування судового наказу. Вказану заяву боржник має право подати до суду протягом 15 днів з дня вручення копії судового наказу. Зокрема, підставою для скасування судового наказу може бути прохання застосувати позовну давність, але у випадку, якщо протягом 3-х років у квитанціях не зазначали розміру заборгованості, або квитанції та жодні вимоги про сплату заборгованості Вам не надсилали.

Чи скасування судового наказу ліквідує заборгованість за житлово-комунальні послуги?

Скасування судового наказу не ліквідує заборгованість за житлово-комунальні послуги. Скасування судового наказу лише скасовує вимогу стягнути із Вас заборгованість у примусовому порядку.

Поняття «позовної заяви»

Надавачі послуг можуть у судовому порядку також пред’явити позовні вимоги, шляхом надання позовної заяви до суду. Розглянувши позовну заяву, суд приймає рішення. На судове засідання Вас запросять і Ви зможете пред’явити необхідні документи.

Порядок оскарження рішення суду

Рішення суду можливо оскаржити, подавши апеляційну скаргу до Апеляційного суду, долучивши необхідні докази.

Порядок та випадки застосування позовної давності У випадку, якщо протягом 3-х років у квитанціях не зазначали розміру заборгованості або квитанції та жодні вимоги про сплату заборгованості Вам не надсилали, то у судовому порядку, Ви маєте право вказати, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки у такому випадку потрібно застосувати позовну давність.

Як скасувати заборгованість на підставі застосування позовної давності?

Для скасування заборгованості за житлово-комунальні послуги на підставі застосування позовної давності необхідно подати до суду позовну заяву про скасування заборгованості за житлово-комунальні послуги.

Отже, у випадку, якщо надавачі послуг протягом 3-х років у квитанціях не зазначали розміру заборгованості або квитанції та жодні вимоги про сплату заборгованості Вам не надсилали, то у такому випадку Ви маєте право просити у судовому порядку застосувати позовну давність та не задовольняти вимоги про стягнення коштів.

 

 

Туркот Ольга та Горун Оксана

Comments are closed.