Правила добросусідства: як користуватись землею, не порушуючи права користувачів сусідніх ділянок

Дуже часто у власників суміжних земельних ділянок виникають питання щодо правомірного їхнього використання таким чином, щоб не порушувати права та законні інтереси власника суміжної території. Як саме користуватись земельною ділянкою, не порушуючи права користувачів сусідніх земельних ділянок, та що має право здійснювати власник суміжної території, якщо його права та законні інтереси порушено?

Питання правомірного використання суміжних земельних ділянок врегульовані главою 17 «Добросусідство» Земельного кодексу України (далі – ЗК України).

Чи мають право власники земельних ділянок чинити незручності для користування власникам суміжних ділянок?

Відповідно до ч. 1-2 ст. 103 ЗК України, власники та землекористувачі ділянок повинні обирати такі способи використання земельних ділянок згідно з їхнім цільовим призначенням, при яких власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдається найменше незручностей (затінення, задимлення, неприємні запахи, шумове забруднення тощо). Власники та землекористувачі ділянок зобов’язані не використовувати ці ділянки способами, які не дозволяють власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок використовувати їх за цільовим призначенням (неприпустимий вплив).

Чи мають право власники земельних ділянок самостійно ліквідувати гілки та корені дерев, які проникли з іншої ділянки на територію їх земельної ділянки?

Відповідно до ст. 105 ЗК України, у випадку проникнення коренів і гілок дерев з однієї земельної ділянки на іншу власники та землекористувачі земельних ділянок мають право відрізати корені дерев і кущів, які проникають із сусідньої земельної ділянки, якщо таке проникнення є перепоною у використанні земельної ділянки за цільовим призначенням.

Чи мають право власники земельних ділянок збирати плоди з дерева, якщо воно розташоване на межі земельних ділянок?

Відповідно до ч. 1 ст. 109 ЗК України, дерева, які стоять на межі суміжних земельних ділянок, а також плоди цих дерев належать власникам цих ділянок у рівних частинах.

Чи можна вимагати зрізку дерев, які перебувають на суміжній території сусідів ?

Відповідно до ч. 2-3 ст. 109 ЗК України, кожен із сусідів має право вимагати ліквідувати дерева, які стоять на спільній межі. Витрати на ліквідацію цих дерев покладаються на сусідів у рівних частинах. Сусід, який вимагає ліквідації дерев, які стоять на спільній межі, повинен один нести витрати на ліквідацію дерев, якщо інший сусід відмовляється від своїх прав на дерева.

Випадки, коли дерева, які перебувають на суміжній території сусідів, зрізати не можна?

Відповідно до ч. 4 ст. 109 ЗК України, вимога на ліквідацію дерев (кущів) виключається, якщо вони служать межовими знаками і залежно від обставин не можуть бути замінені іншими межовими знаками.

Отже, власники суміжних територій повинні не завдавати незручності для користування власникам сусідніх ділянок. Якщо корені або гілки проникають з однієї земельної ділянки на іншу, то власники та землекористувачі земельних ділянок мають право їх відрізати. Також необхідно зазначити, що у випадку знаходження дерев на межі суміжної території, власники мають право споживати плоди цих дерев порівну.

Ольга Туркот і Мирослава Білак

Comments are closed.