Промінь світла в сміттєвій проблемі

DSC_8961

Культура поводження з твердими побутовими відходами потребує негайних змін. Повинен відбутися перехід від системи «зроби – використай – викинь» до нових практик: сортування сміття, мінімізація та компостування харчових відходів, стимулювання тривалого та багаторазового використання речей, їхнього ремонту та переробки та інше. У міста з’явилась стратегія поводження з твердими побутовими відходами.

Такий надзвичайно важливий документ було прийнято депутатами Львівської міської ради на пленарному засіданні. Програмою передбачено комплекс заходів, внаслідок якого сміття повинно перетворитись з відходів на ресурс.

Найбільш важливою та актуальною є частина, яка стосується сортування сміття. Запровадять стандартизовану систему збору вторинної сировини від населення. Першочергово налагодять роздільний збір пластикових пляшок та скла. Окремо вирішуватимуть питання органіки, небезпечних та будівельних відходів, зокрема створення можливостей для населення віддавати будівельні відходи, що можна використати для ремонтів. Майданчики для вторинної сировини ставитимуть окремо від загального сміття.

Стратегічними засадами стратегії поводження з відходами є:

  1. Мінімізація відходів. Планують заохочувати мешканців зменшувати продукування побутового сміття через застосування принципу «скільки викидаєш – стільки платиш». Відтак оплата за вивезення буде залежати від кількості сміття. Ще одним інструментом мінімізації відходів є формування культури ремонту речей та повторного використання речей (особливо електроніки).
  2. Правильне поводження з органічними відходами. Сьогодні органіка складає близько половини всіх відходів. Європейський досвід сортування та переробки дозволить перетворити непотріб у цінний ресурс. Для прикладу, зелену органіку (листя, гілки, трава) можна легко перетворювати у добриво.
  3. Роздільний збір та переробка вторинної сировини. Місто вже сьогодні має потужності для переробки паперу, металу, скла, пластику, текстилю, гуми, деревини та інших відновлюваних матеріалів. Потрібно створити базу переробних підприємств регіону та налагодити збір сировини. Це дасть можливість розвивати бізнес у цій сфері.
  4. Управління небезпечними відходами. Буде розроблено спеціальний план поводження з небезпечними відходами. Також хочуть запровадити збір від населення електричної техніки, яка вже не підлягає ремонту, лаків, фарб та медикаментів.

Поки у Львові працюватиме тимчасова система збору відходів по фракціях – мокра (органіка) та суха (змішані відходи). Одночасно місто запровадило сортування вторинної сировини на скло та пластик.

Стратегія вже за два роки має принести результат – зменшення утворення ТПВ на одного мешканця міста як мінімум на третину.

Comments are closed.