Реорганізація чи розпродаж?

Цієї весни стало широко відомо, що обласні дитячий та дорослий психоневрологічні диспансери, на обліку яких перебувають тисячі пацієнтів з усієї Західної України, підуть під реорганізацію. Хоча правильніше сказати — під закриття. Постало питання, що ж змусило обласних чиновників, незважаючи на відсутність концепції реформи і загального бачення подальшої долі персоналу та пацієнтів, поспіхом наводити порядки у цих закладах? Останні кажуть, що економія коштів, проте стало відомо і про іншу причину — елітну нерухомість та землю у центрі Львова, якою володіють ці медзаклади.

Спершу взялися за дитячий

12 жовтня 2018 року постійна медична комісія Львівської обласної ради затвердила проект реорганізації Львівського обласного дитячого психоневрологічного диспансеру, який розташований на вулиці Драгоманова, 58. Згідно з проектом, депутати обласної ради повинні вирішити його долю — чи об’єднувати з Західноукраїнським дитячим медичним центром (в народі Чорнобильська лікарня) і чи переводити туди персонал та лікарів. Також планується, що приміщення диспансеру (а це панський будинок і півгектара землі у центрі Львова) продадуть на аукціоні. Вилучені гроші, начебто, хочуть скерувати на будівництво онковідділення. Проте медики сумніваються у відвертості чиновників та прозорості їхніх рішень.

«Про яке приєднання йдеться, якщо нашим працівникам пропонують вибирати, де б вони хотіли працювати? Чи в ОХМАТДИТі, чи в міській дитячій лікарні, що на Орлика, чи в Чорнобильській лікарні або в дитячому будинку №1? Коли просто мовиться про те, аби забрати у нас приміщення, то це не є реорганізація шляхом приєднання, це щось інше», ‒ розповіла дитячий психіатр Алла Петрів.

З такими «реформами» незгідні ні медперсонал, ні батьки дітей, які там лікуються. Лікарі хвилюються, чи їх не скоротять, батьки ж стурбовані, чи забезпечать маленьким пацієнтам кращі умови. Щоб якось достукатися до здорового глузду обласних очільників медицини, лікарі разом з батьками пацієнтів виходили на пікети під облраду і ЛОДА. Вони, ще до затвердження проекту, вимагали провести громадське обговорення цієї реформи і навіть зареєстрували електронну петицію, яка набрала необхідну кількість голосів підтримки. Реакції на своє прохання ж не дочекались. І такий стан невизначеності триває з травня, коли стало відомо про можливу реорганізацію. За цей час із закладу почали звільнятися молоді та досвідчені спеціалісти. Напрацьована роками система та досвід лікування під загрозою знищення.

До слова, дитячий психоневрологічний диспансер обслуговує майже 14 тисяч дітей з Львівщини. А ще до закладу приїжджають батьки і діти з усіх сусідніх областей, зокрема з Волині. Це єдиний такий медзаклад не лише у Львівській області, а й у всій Західній Україні. Тут проводиться унікальна робота, наприклад, тести на визначення у дитини розладів аутичного спектру. Такі самі тести роблять ще у Києві. Проте в столиці пройти обстеження у рази дорожче, ніж у Львові.

Сподобалися і дорослі диспансери

Така ж сумна доля чекає і на дорослий психоневрологічний диспансер, який є ще більш ласим шматочком нерухомості. Він складається з чотирьох добротних будівель та землі навколо них у центральній частині Львова. Купувати такі об’єкти під готелі, спа чи дорогі офіси стало трендом. І ні «покупців», ні «продавців» не турбує, що на обліку перебувають тисячі пацієнтів  з усієї Львівщини і на два відділення стаціонару та поліклініку припадає 240 працівників, з них сорок лікарів та понад сімдесят медсестер.

10 жовтня у Львівському психоневрологічному диспансері відзначили професійне свято – День психічного здоров’я. Попри те, що сумних ноток події додавав невизначений стан реорганізації закладу, медики не впадали у відчай і говорили про свої успіхи – потужну міжнародну співпрацю і всебічну підтримку, про розроблені і напрацьовані ними прогресивні методи лікування і, звичайно, про досягнення своїх підопічних. А ними вони щиро пишаються і захоплюються. В актовому залі гостям представили малюнки та хендмейд, а родзинкою заходу стала збірка віршів одного з пацієнтів, яку лікарі видали власним коштом до Дня психічного здоров’я.

На святкування, підтримати лікарів та пацієнтів закладу завітала Парасковія Дворянин, депутатка Львівської обласної ради від «Об’єднання «Самопоміч». З самого початку, коли стало відомо про реорганізацію психоневрологічних диспансерів (як дорослого, так і дитячого), вона стежить за розвитком ситуації та всіляко допомагає відстоювати заклади разом з лікарями, батьками та пацієнтами.

«Ви маєте дуже сильне професійне середовище, яке здатне протистояти тому, що відбувається в обласній раді. Ті люди, з якими я там працюю — це дуже добре, що усі вони психічно здорові і впевнені, що такими будуть до кінця своїх днів. Я вже колись казала, що Львівська школа психотерапії — школа світового рівня. За час її існування відбулося чимало, зокрема світовий Конгрес з ідентичності, який ви організували. Я вже не кажу про те, якого рівня люди сюди приїжджали, і вони, напевне ж, довіряють тому, що ви робите. Тому ви маєте боротися. Ті, що сидять у сесійній залі, на жаль, є дуже залежними людьми, і я не знаю, хто яку кнопку натисне і як. Але ви щодня маєте робити щось, аби зберегти те напрацьоване, яке сьогодні є унікальним в Україні та в усій Східній Європі», ‒ звернулася Парасковія Дворянин до присутніх.

Як розповів головний лікар обласного психоневрологічного диспансеру Володимир Яєчник, вони готові розглядати варіант, якщо диспансер у своїх приміщеннях залишиться, а  працівники – на своїх посадах. Припускають лише скасування юридичної адреси закладу та приєднання його в рамках філії до обласної психіатричної лікарні. А поки лікарі чекають на остаточне рішення і турбуються — про своїх пацієнтів та чи буде у них місце, де можна сміливо говорити про свої психоневрологічні діагнози і переживання. Не менше турбуються і про свої напрацювання, немалі досягнення і банально про збереження місця роботи.

«Я думаю, облрада сподівається, що медики виснажаться і просто здадуться. Як людина, яка свого часу закінчила психотерапевтичну школу, я не почула від чиновників жодного притомного аргументу на користь пацієнтів. Всі аргументи на користь бюджету, якихось там зароблених грошей, квадратних метрів, якоїсь реорганізації, хоча вона і суперечить урядовій програмі. Аргументів на користь пацієнтів і прогресивної психотерапії, проєвропейської, а не радянської, я, на жаль, не почула», – резюмувала Парасковія Дворянин.

Що ж далі?

Відтак, медики запланували нові акції протесту і пікети під стінами Львівської обласної ради, яка має вирішити їхню долю. І вже 25 жовтня, під час засідання сесії, понад півсотні  працівників двох обласних медичних закладів – дитячого психоневрологічного диспансеру та клінічного психоневрологічного диспансеру – знову вийшли на пікет. Від депутатів вони вимагали не підтримувати проект щодо реорганізації, а саме приєднання закладів до Чорнобильської лікарні та психіатричної лікарні на вул. Кульпарківській відповідно. Також лікарі дитячого психоневрологічного диспансеру повідомляють, що у заклад навідуються перевірки, які ніде не документуються, а працівників запитують, де б вони хотіли працювати.

Однак знову невизначеність – питання про реорганізацію на сесію не винесли. Єдине, що відомо – питання дитячого диспансеру через два тижні планують повторно обговорити на засіданні постійної медичної комісії при Львівській обласній раді. А сам розгляд на сесії обіцяють аж в листопаді.

Comments are closed.