«Реорганізація психоневрологічних диспансерів суперечить урядовій програмі», – Парасковія Дворянин

Ще навесні працівники Львівського обласного психоневрологічного диспансера випадково дізналися про існування проекту рішення про реорганізацію їхнього комунального закладу, шляхом приєднання до обласної психіатричної лікарні на вул. Кульпарківській. Цю інформацію підтвердила керівник профільного департаменту ЛОДА Ірина Микичак і додала, що реорганізація також передбачає скорочення кадрів та вивільнення приміщень диспансерів. 

Звільнити по-секрету

Але найбільше колектив диспансерів обурив той факт, що про такі плани ані профільний департамент, ані ЛОР їх не повідомили. Основною причиною оптимізації чиновники називають економію коштів на утримання закладів. Працівники вважають, що вся причина в привабливому розташуванні приміщень, у яких працюють заклади. Парасковія Дворянин, депутат Львівської облради від «Самопомочі», розділяє думку лікарського колективу, проте вважає, що ця проблема ще глибша і масштабніша.

«Львівська психотерапевтична школа досить відома, кращі зразки її робіт запозичує Міністерство охорони здоров’я, Кабінет міністрів теж ними послуговується. В галузі є великий позитив, котрий профільний департамент і обласна рада хочуть успішно перекреслити. Є психоневрологічний диспансер на вул. Ольги Басараб – досить приваблива територія, як і психоневрологічний диспансер на вул. Коциловського. Департамент додумався оптимізувати, реорганізувати галузь надання послуг психічного здоров’я, шляхом об’єднання диспансерів з їх подальшим приєднанням до лікарні на Кульпарківській», – розповідає Парасковія Дворянин.

Надумана економія

На сьогодні на обліку у диспансерах є 14 тисяч пацієнтів та 230 ліжок стаціонару. Щорічно держава виділяє на потреби закладів 17 мільйонів гривень, ще 700 тисяч – йде з обласного бюджету на індексацію зарплат. Медиків обурив той факт, що керівництво департаменту пояснює необхідність реорганізації економією. З обласного ж бюджету диспансери отримували дуже мало коштів, тому останні 18 років створення цих закладів суттєву фінансову допомогу у ремонті та оснащенні здійснювали міжнародні донори. Спонсорські кошти знаходили самі лікарі. Тепер благодійники починають ставити запитання про подальшу долю закладів.

«Виявляється, що заради економії цих 700 тисяч гривень ми будемо закривати два диспансери, звільняти лікарів, посилювати тривогу 14 тисяч пацієнтів і будемо суперечити урядовій програмі. Лікарі просять, щоб департамент їм врешті решт показав концепцію оптимізації галузі. Її ніхто не бачив – ні депутати облради, ні профільні медики, її ніхто не затверджував, вона ніде не обговорювалася, але, виявляється, якась концепція є. Так стверджують керівництво департаменту і керівництво обласної ради», – продовжує Парасковія Дворянин.

Поєднати непоєднуване

Безглуздою на думку фахівців є також ідея переїзду диспансерів в лікарню на Кульпарківську. Однією з причин є те, що цей заклад будувався ще австрійцями і був розрахований на 700 ліжок. На сьогодні там налічується 1 500 ліжок диспансеру, які доведеться ще ущільнити.  Лікарі диспансеру наголошують, що їхні підопічні не мають патологій, вони легкодепресивні, тривожні, невротичні пацієнти, які потребують постійного огляду. Атмосфера, яка є на Кульпарківській, не зовсім їм підходить за методикою лікування.

Парасковія Дворянин наголошує, що персонал диспансерів – це висококваліфіковані фахівці, які пройшли навчання за кордоном та мають унікальний досвід групової, індивідуальної терапії, супервізії. Усі ці люди стоять перед загрозою звільнення. Депутат пригадала ситуацію з персоналом фтизіатричної служби, коли лікарів раптово повідомили, що їх звільняють. Її турбує, якщо є загроза так безглуздо втратити таких висококласних фахівців, то де потім їх шукати.

Всупереч політики держави

Депутат також розповіла, що у грудні 2018 року Кабінет міністрів ініціював розробку концепції «Реформування галузі психічного здоров’я», напрацювати яку покликали трьох медиків-психоаналітиків і психіатрів зі Львова. Напрацьовуючи концепцію, вони брали за основу досвід диспансера на вул. Ольги Басараб, який працює за кращими зразками надання психіатричної і психологічної допомоги в кращих клініках Європи – Австрії, Польщі, Німеччини. За словами Парасковії Дворянин основою концепції є три пункти.

«Децентралізація – не запаковувати усіх в одну лікарню, а створювати для різних типів хворих різні типи медичної допомоги. Дестигматизація – зменшення тривоги пацієнтів комфортними умовами. І третє – створювати багатопрофільні команди. Ці три пункти наявні у диспансерах, які облрада збирається закрити. Обласна рада у властивій їй традиції йде шляхом лукавства і напівправди. Всі послуговуються листом-зверненням професора Фільца, поданим три роки тому, з пропозицією напрацювати єдину психіатричну структуру. Але якщо професор мав на увазі менеджерську і комунікаційну складову, то профільний департамент йде шляхом закриття диспансерів, вивільнення приміщень і звільнення працівників. Мені дуже дивно, що два профільні заступники голови облради так прицільно стали займатися медициною. Вони представляють опозиційні партії до провладної коаліції, проте мовчать. Кажуть від тюрми і суми не зарікайся, то я би хотіла наголосити «оптимізаторам», що від психічного захворювання теж ніхто зарікатися не може», – резюмує Парасковія Дворянин.

Comments are closed.