Степан Пакіж розповів про теплоінфраструктуру Львова

Сьогодні теплоінфраструктура Львова стрімко і динамічно розвивається та проходить якісне оновлення. Про те, що вже зроблено в цій галузі та що ще необхідно зробити розповідає директор ЛМКП “Львівтеплоенерго” представник “Об’єднання “Самопоміч” Степан Пакіж.

Степане Петровичу, чи готове місто до зими і чи буде тепло в батареях?

На сьогодні можемо з впевненістю сказати, що ми розпочали новий сезон вчасно і без проблем. У перший день опалювального сезону було підключено 99 % будинків міста. Цього ми досягли завдяки тому, що вже з березня-квітня починаємо підготовчі роботи до нового опалювального сезону. Проте цілковиту готовність визначає не лише наше підприємство, але й інші структурні підрозділи. Також керівництво міста розробляє заходи, щоб не лише тепломережі, але і будинки були готові до нового опалювального сезону.

Які основні здобутки команди «Самопомочі» в енергетичній сфері, підсумуйте їх.

По-перше, це чітка планова робота. На сьогодні вже розроблено програму розвитку до 2020 року, аналогічна програма існувала і в 2010 році.

По-друге, визначено і полагоджено усі проблемні об’єкти міста, котельні і траси, у повному об’ємі відновлено роботу ТЕЦ – загалом, ми виконали усі поставлені перед нами задачі.

По-третє, у 2009 році Львів долучився до масштабної ініціативи Єврокомісії, мета якої – розробка і впровадження десятирічних планів скорочення споживання енергоресурсів не менш ніж на 20 %.

Розкажіть детальніше про цю програму.

Проаналізувавши опалювальні сезони 2010-11 років та минулорічний – 2014-15 років, ми виявили, що загальні витрати газу зменшилась на 15 %. Для цього було проведено модернізацію окремих котлів, зокрема на ТЕЦ-1. Пригадую, що у 2010 році їх ККД складав 80-82 %, сьогодні цей показник — 92 %. Також, щороку ми міняємо більше 20 км тепломереж. Це робиться, щоб замінити пошкоджені ділянки і зменшити втрати у мережі.

Яким чином міська влада сприяє скороченню споживання енергоресурсів і втрат в тепломережі? В яких районах міста ці оновлення відбулися найшвидшими темпами, а які поки відстають?

Відповідно тому завданню, яке поставили перед нами міський голова та його адміністрація, такі роботи проводяться не вибірково у певних районах, а загалом у всьому місті. Інше питання, що інфраструктура окремих районів у більш складному стані. Враховуємо це і складаємо план робіт, виходячи з потреб кожного району окремо. Розуміємо, що десь необхідно допрацювати більше.

Пригадую свої перші гідравлічні випробування у 2011 році на Сихові. Тоді випробування ще не піднялись до необхідних параметрів, а вже були масові пориви, більше вісімдесяти на район. Ми порівняли ці показники з іншими районами і виявили, що наприклад, в Шевченківському та у Залізничному районах ситуація була значно кращою. Щоб не допустити серйозних пошкоджень, дійшли висновку, що необхідно докласти більше зусиль до ремонту мережі Сихова. І вже, коли проводились гідравлічні випробування цього року, було виявлено всього 7 поривів. Праця, вкладена в Сихів дала результат. Паралельно з цим також проводились необхідні роботи у всіх районах міста.

Спільно з європейським банком реконструкції і розвитку Львівтеплоенерго започаткував проект, спрямований на встановлення індивідуальних теплових пунктів, у більш ніж 500 будинках на Сихові. Як ми знаємо, це дозволить мешканцям самостійно регулювати подачу тепла, що допоможе зменшити як тепловтрати, так і витрати. Розкажіть детальніше про цю програму.

Розроблялася ця програма разом з Європейським банком реконструкції і розвитку, а її бюджет становив 20 млн. євро. Також, у випадку успішної реалізації програми, ЄБРР запропонував місту грант на суму 10 млн. євро. Ці кошти мали піти на рекомендовані незалежними аудиторами модернізації. Для цього у місто приїхала група спеціалістів зі Швеції і, після проведених ними досліджень, вони запропонували встановити індивідуальні теплопункти.

Часто мешканці будинків з недовірою відносяться до таких нововведень чи просто не розуміють принципу їх роботи. Але їх запропонували саме тому, що ці технології дуже добре зарекомендували себе у Європі. В тих будинках у Львові, де вже стоїть ІТП, також оцінили вигоду від його встановлення.

Усі ІТП обладнанні контролером, який програмується і при певній температурі він автоматично виставляє ту температуру, яка необхідна будинку. Більше того, за згодою усіх мешканців будинку можна визначити граничну температуру, наприклад +8 С°, при якій контролер автоматично вимикає опалення в будинку, а як тільки температура стане нижче +8 С° – опалення увімкнеться. Немає потреби, щоб хтось постійно ходив у підвальне приміщення чи слідкував за цим.

Крім того, що громада самостійно визначає, коли і при якій температурі вмикати опалення будинку, вона також визначатиме температуру опалення. Враховуючи такі моменти, як утеплений будинок чи ні і чи сильний мороз на вулиці, мешканці самостійно визначать температуру теплоносія. Громада також самостійно визначає, скільки споживати та витрачати.

Чи буде ця технологія запроваджуватися в інших районах нашого міста?

Так, ми плануємо поширювати її. Зокрема, планується встановлення 80 ІТП у Шевченківському районі.

У програмі Самопомочі “Львів 2020” є пункт, який передбачає забезпечення міста енергією власного виробництва хоча б на 10% . Як саме наше місто може виробляти власну електроенергію?

За підсумками 2010 року ми виготовили і продали 33 млн. кіловат електроенергії з ТЕЦ-1. Тоді міський голова поставив нам задачу зробити Львів більш незалежним від зовнішніх виробників електроенергії та мереж. А вже цього року ми очікуємо рівня продажу електроенергії в об’ємі 75 млн. кіловат. Протягом цих 5 років програма, розроблена в місті дала нам можливість збільшити цей показник більш ніж вдвічі. У 2016 році, маючи ті самі потужності, що сьогодні є на ТЕЦ ми плануємо продати 95 млн. кіловат електроенергії.

Сьогодні ми закінчуємо ремонт додаткового котла, і ми подали заявку на енергоринок щоб вони нам дозволили продати 95 млн кіловат електроенергії. тобто ми розуміємо, що протягом 6 років нам вдасться втричі збільшити виробництво електроенергії.

З ТЕЦ-1 виходить ряд кабельних мереж у місто, що дозволяє підтримати його енергосистему. На ТЕЦ-2 і на ТЦ “Південна” ми плануємо обладнати повноцінні ТЕЦ. Мається на увазі, що це будуть не прості водонагрівальні котли, а повноцінні сучасні парові котли з турбогенератором. На цих об’єктах планується виробляти приблизно 50 млн. кіловат на власні потреби. Якщо нам вдасться все це реалізувати, то найближчі 5 років ми забезпечимо місто власною електроенергією на 30 % від загальних потреб.

Можемо підсумувати нашу розмову: ми бачимо, що дійсно теплоінфраструктура міста доволі стрімко і динамічно розвивається та має великі перспективи розвтку.

Це є постійний процес і постійне вдосконалення. Але найважливіше у будь-якому процесі – працювати системно, командно і щоб усе відбувалось в унісон. За ці 5 років ми налагодили співпрацю з міською адміністрацією, що дозволило покращити інфраструктуру тепломереж. Сподіваюсь, що наступні роки пройдуть не менш продуктивно для нашого підприємства та міста.

Comments are closed.