Воєнний стан: що потрібно знати

У зв’язку із останніми подіями в Україні і можливим  запровадженням воєнного стану необхідно зрозуміти, що це за стан та які наслідки він несе.

Джерело: www.unn.com.ua

Визначення поняття «воєнний стан» вказаний у Законі України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 № 389-VIII (надалі – Закон), відповідно до якого – це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Етапи введення «воєнного стану» складаються із т. з. «трьох кроків»:

І. Подання РНБОУ (Рада національної безпеки і оборони України) Президентові України пропозиції щодо введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях.

ІІ. Президент України видає відповідний указ і звертається до Верховної Ради України щодо його затвердження та подає проект закону «Про введення воєнного стану».

ІІІ. У випадку затвердження указу та прийняття відповідного закону парламентом, є його оголошення через ЗМІ.

На який строк вводиться даний період?

Законодавством прямо не встановлено часового проміжку, протягом якого діє воєнний стан. Час з якого він вводиться та на який строк запроваджується повинно бути передбачено в указі Президента України. Теж саме стосується і межі території, на якій він діятиме. Це розраховують залежно від ситуації, що виникла.

Звертаємо увагу, що воєнний стан може бути достроково припинено якщо усунуто загрози нападу чи небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності. Це відбувається знову ж таки за відповідним указом Президента.

Наслідки введення воєнного стану

Після його запровадження можуть:

  • відбуватися примусове відчуження майна (приватне або комунальне) для потреб держави в умовах правового режиму воєнного стану в установленому законом порядку та видавати про це відповідні документи;
  • запровадити комендантську годину. Це час, протягом якого заборонено перебувати у певний час доби в громадських місцях без спеціальних документів;
  • забороняти проведення мирних зборів, мітингів, походів і демонстрацій, інших масових заходів;
  • піднімати питання про діяльність політичних партій, громадських об’єднань, якщо вона спрямована на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров’я населення;
  • забороняти торгівля зброєю, алкогольними напоями;
  • забороняти військовозобов’язаним змінювати місце проживання;
  • та інше, перелічене у ст. 8 Закону.

Наголошуємо і на тому моменті, що на час дії воєнного стану не можуть бути припинені повноваження Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, а також судів, органів прокуратури України, органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, та органів, підрозділи яких здійснюють контррозвідувальну діяльність.

Також в умовах воєнного стану забороняється:

  • змінювати Конституції України та АР Крим;
  • проводити вибори Президента України, до Верховної Ради України і органів місцевого самоврядування;
  • проводити всеукраїнських та місцевих референдумів, страйки, масових зібрань та акцій.

Відповідно до указу Президента України №390/2018 від 26 листопада 2018р., який розглядатиме парлемент, воєнний стан запроваджується на всій території України, строком на 60 діб (починає діяти з 26 листопада 2018р. до 25 січня 2019р.). Під час вказаного особливого періоду організовуватимуть часткову мобілізацію резервістів першої черги.

Детальніше ознайомитися із режимом воєнного станом можна у Законі України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 № 389-VIII, указі Президента України №390/2018 від 26 листопада 2018р. та в інших прийнятих на їх основі нормативних актах.

 

Comments are closed.