Вимоги до зображення особи на фотокартках для документів

Відповідно до Конституції України, кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, безперешкодно відправляти одноособово чи колективно релігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність. Значна кількість осіб різних віросповідань проживає в Україні, відповідно, у них виникають питання щодо вимог до зображень при здійсненні фотографій на документи.

18 жовтня 2019 року Міністерство внутрішніх справ України видало Наказ № 875, у якому визначені Вимоги до відцифрованого образу обличчя особи, фотокарток, що подаються для оформлення або обміну документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, та фотографічного зображення на них (далі – Вимоги). Вказаний Наказ набрав чинності 19 листопада 2019 року. Зокрема, у Наказі зазначені вимоги до фотокарток, що подаються для оформлення або обміну документів та вимоги до відцифрованого образу обличчя особи та фотографічного зображення особи на фотокартках, що подаються для оформлення або обміну документів.

Необхідно звернути увагу на те, що відповідно до вимог до фотокарток, що подаються для оформлення або обміну документів, не допускаються ретуш, редагування, корегування, попередня обробка фотозображення (п.5 Розділу II Вимог).

У Розділі III Вимог визначено такі вимоги до відцифрованого образу обличчя особи та фотографічного зображення особи на фотокартках, що подаються для оформлення або обміну документів:

Відцифрований образ обличчя

Відцифрований образ обличчя особи та фотографічне зображення особи на фотокартках, що подаються для оформлення або обміну документів, мають бути чіткими. Не допускаються тіні, плями, відблиски на обличчі особи та/або фоні для фотографування, а також ефект «червоних очей» або слід від спалаху. Для фотографування особи використовується однорідне освітлення (п.2 Розділу III Вимог).

Фон для фотографування

Фон для фотографування особи має бути однорідним, світлим (білим або світло-сірим) та контрастувати з обличчям особи, одягом, волоссям (за наявності) (п.3 Розділу III Вимог).

Положення особи

Положення особи, що фотографується,- вертикальне.

Для осіб, які не можуть пересуватися самостійно у зв’язку з тривалим розладом здоров’я, що підтверджується медичним висновком (довідкою) відповідного закладу охорони здоров’я, допускається фотографування у положенні лежачи або у спеціальному сидінні з відповідним фоном за головою.

Для дітей віком до трьох років допускається фотографування лежачи або в дитячому чи спеціальному сидінні з відповідним фоном за головою (п.4 Розділу III Вимог).

Верхня частина надпліччя

Верхня частина надпліччя особи має візуально утворювати пряму горизонтальну лінію (п.5 Розділу III Вимог).

Зображення іншої особи або предмета у кадрі

Фотографічне зображення особи не має містити зображення іншої особи або предмета, які містяться в кадрі.

Вимоги до фотографування, зазначені в абзаці першому цього пункту, не поширюються на випадки фотографування сіамських близнюків (п.6 Розділу III Вимог).

Обличчя особи

Обличчя особи відображається крупним планом в анфас із фронтальним положенням надпліччя. Особа повинна дивитися прямо, очі – відкриті (очі вважаються відкритими, якщо райдужна оболонка та зіниця ока розрізняються чітко), вираз обличчя – нейтральний, рот – закритий, голова та шия – без повороту та нахилу.

Обидві сторони обличчя мають бути чітко видимі. Зображення обличчя особи має бути у фокусі від маківки (верхня частина голови без урахування волосся) до підборіддя і від носа до вух.

Допускається фотографування особи із закритими очима (оком) або з пов’язкою на оці, без нейтрального виразу обличчя через мімічні особливості, з нахилом голови, відкритим ротом у зв’язку з тривалим розладом здоров’я, що підтверджено медичним висновком (довідкою) відповідного закладу охорони здоров’я.

Допускається фотографування дітей віком до трьох років без нейтрального виразу обличчя (п.7 Розділу III Вимог).

Макіяж обличчя

Допускається макіяж обличчя (світлих, неяскравих відтінків), колір шкіри обличчя має бути природним.

Не допускається фотографування особи з нанесеними на обличчя тимчасовими малюнками (крім татуювання/татуажу) або наліпками.

Допускається фотографування особи з наявними на обличчі штучними предметами та матеріалами, наявність яких обумовлена медичними показаннями, що підтверджено медичним висновком (довідкою) відповідного закладу охорони здоров’я (п.8 Розділу III Вимог).

Волосся

Волосся (штучне волосся (шиньйон, прядки, перука, шейтель)) особи не має закривати очі та обличчя.

Об’єм зачіски (штучної або природної) особи не має перевищувати 30 % відцифрованого образу обличчя особи або її зображення на фотокартці (п.9 Розділу III Вимог).

Контактні лінзи з оптичними ефектами

Не допускається фотографування особи в контактних лінзах з оптичними ефектами, що змінюють колір райдужної оболонки ока та/або форму зіниць (п.10 Розділу III Вимог).

Окуляри

Не допускається фотографування особи в окулярах, за винятком, якщо особа носить окуляри постійно в повсякденному житті. Скло окулярів має бути прозорим, без плям, тріщин, подряпин, пошкоджень. Оправа окулярів має бути без пошкоджень. Не допускається фотографування особи в сонцезахисних окулярах та окулярах, що мають темні, фотохромні лінзи.

Оправа окулярів не має закривати очі (п.11 Розділу III Вимог).

Головні убори

Не допускається фотографування особи в головних уборах, накидках та інших аксесуарах, що доповнюють зовнішній вигляд або стиль одягу, за винятком, якщо особа носить у повсякденному житті головний убір з огляду на релігійні переконання.

Допускається фотографування особи в головних уборах, штучних предметах та матеріалах (на голові, шиї, надпліччі, плечах, тулубі) згідно з медичними показаннями, що підтверджено медичним висновком (довідкою) відповідного закладу охорони здоров’я.

Такий головний убір не має змінювати форми окремих частин обличчя особи (чоло, вилиці, щоки, підборіддя, очі), закривати/перекривати обличчя та підборіддя, проходити по контуру лінії росту волосся, закривати вуха та шию (п.12 Розділу III Вимог).

Прикраси та пристрої

Під час фотографування особи допускається наявність лицевих та вушних прикрас, які особа носить постійно в повсякденному житті. Такі прикраси не мають закривати більше ніж одну основну антропометричну контрольну точку для ідентифікації особи в анфас, а також відбивати світло фотоспалаху під час фотографування.

Не допускається фотографування особи з навушниками, бездротовим засобом «вільні руки» або іншим звуковідтворювальним пристроєм.

Допускається фотографування особи із звуковідтворювальним пристроєм згідно з медичними показаннями, що підтверджено медичним висновком (довідкою) відповідного закладу охорони здоров’я (п.13 Розділу III Вимог).

Символіка комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів

Не допускається фотографування особи в одязі, що містить символіку комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, використання та пропаганду якої заборонено відповідно до Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» (п.14 Розділу III Вимог).

Приклади фотозображень, прийнятних та неприйнятних для внесення до Єдиного державного демографічного реєстру та на сторінку даних документа, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України чи спеціальний статус особи, наведено в додатку 2 до Вимог.

Отже, Вимоги прийняті для врегулювання питань, які виникають у осіб різних віросповідань, проживаючих в Україні, щодо вимог до зображень при здійсненні фотографій на документи.

Туркот Ольга

Comments are closed.