Як людині з особливими потребами безкоштовно отримати автомобіль

В Україні інваліди та діти-інваліди (їх представники), які потребують засобів для пересування та перебувають на обліку в Департаменті соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації мають право привезти автомобіль з-за кордону та користуватись ним без оплати ввізного мита. Підставою взяття на вказаний облік для отримання автомобіля є інвалідність або трудове каліцтво.

Хто має право отримати автомобіль:

– інваліди I та II групи;

– інваліди війни I групи по зору або без кінцівок;

-діти-інваліди.

Для взяття на облік необхідно звертатися до Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації із заявою. До заяви необхідно долучити такі основні документи:

  • копію довідки МСЕК (Медико-соціальної експертної комісії) про групу та причину інвалідності, а для дітей-інвалідів копія медичного висновку;
  • паспорт;
  • довідку про присвоєння ідентифікаційного номера;
  • документ, який підтверджує реєстрацію місця проживання та інші документи за вимогою.

Для забезпечення автомобілем, дітина-інвалід береться на облік після досягнення нею п’ятирічного віку.

Для отримання автомобіля необхідно:

  • Впродовж 7 років перед взяттям на облік і за час перебування на обліку не отримувати автомобіль як  благодійну допомогу;
  • Впродовж 7 років не реєструвати придбаний автомобіль, строк експлуатації якого 5 років.

Дострокове взяття на облік інвалідів призначається за рішенням Департаменту соціального захисту населення ЛОДА за погодженням Міністерства соціальної політики України, а в наслідок трудового каліцтва – за рішенням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Важливо! Існують наступні випадки для дострокового взяття інвалідів на облік:

– якщо автомобіль вкрали і впродовж року з моменту оголошення про розшук його не знайдено. Підтвердженням буде довідка, видана підрозділом МВС України.

– якщо відновити автомобіль неможливо, або він непридатний для подальшої експлуатації внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, що сталася не з вини інваліда, або нещасного випадку чи стихійного лиха, що підтверджуються відповідними довідками від підрозділів Державної служби України з надзвичайних ситуацій та МВС України.

Інваліда можуть забезпечити автомобілем, ввезеним в Україну і визнаним у встановленому порядку, гуманітарною допомогою. Варто зазначити, що автомобіль, наданий Департаментом соціального захисту населення ЛОДА,  не можна продавати, дарувати та передавати.

Автомобіль надають на 10 років, шляхом підписання акту приймання – передачі, виданого дилером підприємства постачальника автомобілів для інвалідів.

Реєстраційні документи на автомобіль оформлюються на інвалідів, а недієздатним інвалідам і дітям-інвалідам на їх законних представників. У вказаних документах на автомобіль підрозділ Міністерства внутрішніх справ України робить позначку про видачу автомобіля Департаментом соціального захисту населення ЛОДА, а також про заборону відчуження автомобіля та передачі права керування автомобілем без дозволу вказаного Департаменту.

Переобладнання автомобіля (отриманого як гуманітарна допомога) для потреб інваліда здійснюється за його кошт.

Варто зазначити, що особа-інвалід може мати у своєму користуванні лише один автомобіль, отриманий через Департамент соціального захисту населення ЛОДА. При наявності двох і більше інвалідів у сім’ї, що перебувають на обліку надається один автомобіль з подальшим зняттям обох інвалідів з черги. У цьому випадку один з інвалідів на вибір (за згодою інших) забезпечується автомобілем на більш вигідних для нього умовах.

Існує два варіанти отримання автомобіля: безоплатно та з оплатою частини вартості. Це зазначено у п. 29, 30, 31 Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 2006 р. N 999.

Після смерті власника автомобіля (інваліда) за бажанням членів сім’ї спадкоємців автомобіль передається їм у власність безоплатно за рішенням Міністерства соціальної політики України. У разі відсутності спадкоємців, автомобіль повертається у структурний підрозділ соціального захисту населення.

Аналізуючи інформацію, яку надає нам законодавець у Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, можна зробити висновок, що для людей з особливими потребами є переваги, якими вони можуть скористатися. Для цього у інвалідів, які перебувають на обліку в Департаменті соціального захисту населення ЛОДА, є наявна можливість привезти автомобіль з-за кордону та користуватись ним, і при цьому не сплачувати ввізне мито.

Ігор Гордон

Comments are closed.