Закон України «Про житлово-комунальні послуги»: які новації отримали мешканці

З приходом останнього весняного місяця розпочинається реформування сфери ЖКП. 1 травня 2019 року повністю вступив в силу Закон України «Про житлово-комунальні послуги». Мав він діяти вже з початку цього року, однак процес мусили відтермінувати, аби надати уряду можливість розробити і прийняти підзаконні акти, необхідні для реалізації норм цього Закону.

Що ж він передбачає? Згідно з Законом за рік українці повинні обрати собі постачальників комунальних послуг і модель відносин з ними. А самі відносини між надавачем послуг і споживачем матимуть доволі багато нововведень: 

– введуть абонплату на комунальні послуги;

– боржникам доведеться платити пеню за прострочення платежів – 0,01% від суми боргу за день;

– постачальникам дозволять відключати споживачів від комунальних послуг за борги;

– споживачів змусять впускати у помешкання комунальників для перевірки показників лічильників і справності обладнання;

– поточні і капітальні ремонти систем, які забезпечують надання комунальних послуг всередині будинку, приміром, каналізації, мають фінансувати з кишені співвласників;

– комунальники будуть платити штрафи за відключення послуг без причини або понад встановлені законом строки та багато іншого.

Право обирати управителя. Для подолання монополії споживачам нададуть право обирати управителів – компанії, які виконуватимуть функції ЖЕКів. Законом передбачений порядок укладення договорів на отримання всього спектру житлово-комунальних послуг: на послуги управління, водопостачання, газ, електрику, поводження з відходами. Існуючі договори про надання комунальних послуг будуть діяти тільки протягом року з дня набуття чинності новим Законом.

Договори про надання комунальних послуг та про надання послуг з управління будинком укладаються на рік. У разі, якщо співвласників будинку все влаштовує, вони автоматично продовжуються. Якщо ж управитель не справляється з покладеними на нього обов’язками, співвласники можуть достроково договір розірвати з ним.

Які є варіанти договірних відносин? Закон передбачає кілька моделей договірних відносин між споживачами та надавачами комунальних послуг: 

– індивідуальний договір квартири, тобто кожен споживач укладає прямі договори з постачальниками послуг (облік наданих послуг при цьому здійснюють на вході в будинок і на вході у квартиру);

– колективний договір, при якому мешканці будинку вибирають управителя або керуючу компанію, і вже вони за дорученням співвласників укладають договори з виконавцями комунальних послуг;

– ОСББ укладає угоду від імені всіх мешканців будинку.

Чи споживач може відключитися від системи централізованого опалення та постачання гарячої води?

Споживач може відключитися від системи централізованого опалення та постачання гарячої води, попередивши виконавця послуг про розірвання договору за два місяці,. Щоправда, у багатоквартирному будинку це буде важко реалізувати, адже в Законі зазначено, що відключення має відбуватися у «встановленому законом порядку», тобто після згоди всіх мешканців.

А якщо не проживав вдома?  Законом встановлено, що споживач має право на зменшення розміру плати за житлово-комунальні послуги у разі їх ненадання, надання не в повному обсязі або зниження їх якості. Також дозволяють не сплачувати вартість комунальних послуг (окрім теплопостачання), якщо споживач не жив у помешканні понад 30 календарних днів. Однак, свою відсутність треба буде довести. 

Абонплата за утримання мереж. Разом із Законом вступить у силу порядок нарахування абонплати за постачання послуг (вода, наприклад). Навіть якщо на лічильниках відображено, що ви не користувалися послугою, платити постачальнику все одно доведеться.

Боржники платитимуть пеню за прострочення платежів. Розміром 0,01% від суми боргу за кожен день затримки. Тобто за рік штраф складе 3,65% від розміру боргу. При цьому будуть враховувати і заборгованості, що накопичили до підписання договорів. Але в підсумку пеня не може перевищувати розмір боргу. Законом визначено: нарахування пені починається з наступного робочого дня після закінчення граничного строку сплати за послуги.

Припинення надання послуги у разі боргу. Виконавець комунальної послуги, окрім електричної енергії та природного газу, матиме право припинити її надання споживачу у разі непогашення в повному обсязі заборгованості за спожиті комунальні послуги протягом 30 днів з дня отримання споживачем попередження від виконавця. На наступний день після повного погашення заборгованості або укладення угоди про реструктуризацію заборгованості постачання комунальної послуги повинні відновити в повному обсязі.

Голова об’єднання стає управителем. Після введення в дію нового Закону йому потрібно буде пройти навчання, підтвердити свою кваліфікацію як управителя багатоквартирного будинку та отримати відповідний сертифікат.

Новий закон, що вже вступив в дію, внесе зміни у сферу надання ЖКП: відтепер з’являється інститут пені, натомість розширюються і права споживачів комунальних послуг, які можуть вимагати грошове відшкодування у разі недоброго їх надання. Це посилить взаємну відповідальність споживача і постачальника. Проте не встановлюється точна межа відповідальності, а контроль за виконанням залишається на плечах простих жителів. 

 

Comments are closed.