Заокруглення монет у чеках

З 1 липня 2018 року вступила у дію постанова Національного банку України №25 від 15.03.2018 року. Національний банк припиняє додатковий випуск у готівковий обіг монет номіналом 1, 2, 5 і 25 копійок. Монети, вказаних номіналів будуть перебувати у готівковому обігу до прийняття окремого рішення про їх виведення з обігу. Яким чином це вплине на мешканців та як необхідно розраховуватись за покупки?

Заокруглення монет номіналом 1, 2, 5 і 25 копійок (далі – монети дрібних номіналів) у чеках здійснюють лише в разі оплати готівкою. Якщо ж проводять безготівкові розрахунки, то заокруглення не здійснюють. Під заокругленням (округленням) слід розуміти математичну операцію, яка полягає в заміні числа в бік збільшення або зменшення з відповідною точністю.

Хто та коли здійснює заокруглення монет дрібних номіналів у чеках?

З 1 липня 2018 року юридичні і фізичні особи, які ведуть підприємницьку діяльність, заокруглюють монети дрібних номіналів у чеках.

У яких випадках проводять заокруглення монет номіналом 1, 2, 5 і 25 копійок у чеках?

У випадку відсутності монет дрібних номіналів необхідно проводити заокруглення загальних у чеку сум розрахунків готівкою за товари (роботи, послуги). Також проводять заокруглення загальних сум розрахунків в акті про видачу коштів чи іншому документі, що оформляють під час повернення коштів у разі повернення товару.

Правила заокруглення:

1) сума, що закінчується від 1 до 4 копійок, заокруглюється в бік зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок;

2) сума, що закінчується від 5 до 9 копійок, заокруглюється в бік збільшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок.

Отже, починаючи з 1 липня 2018 року у випадку відсутності монет дрібних номіналів юридичним і фізичним особам, які ведуть підприємницьку діяльність необхідно проводити заокруглення загальних у чеку сум розрахунків готівкою за товари (роботи, послуги).

Ольга Туркот та Михайло Прокопів

Comments are closed.