«Змінюємо район разом», – Оксана Шваюк

Головні досягнення кам’янко-бузького осередку «Самопомочі»

У Кам’янко-Бузькому районі «Об’єднання «Самопоміч» працює трохи більше як два роки. За цей час осередок домігся ремонтів доріг, реконструкції народних домів, шкіл і садочків, розробив програми з підтримки сільського господарства, привів в район мільйони інвестицій і, звичайно, допомагав бійцям на передовій і їхнім сім’ям в тилу. Невже це все реально? Так, якщо мати команду професійних і мотивованих людей, яких згуртувала керівник осередку Оксана Шваюк.

Лише два десятки людей можуть впливати на позитивні зміни у районі – доведено у Кам’янці-Бузькій. Команда, яка сформувалася після Революцій Гідності, яка до сьогодні активно допомагає на східному фронті, змінює уявлення людей про політику і політиків та більшість свого часу присвячує розвитку громади. Сьогодні це 5 депутатів районної ради, 4 депутати міської ради, 4 депутати ради Жовтанецької ОТГ і одна сільська голова. А ще кілька років тому це була лише команда громадських активістів, які мали спільну мету і бажання багато працювати.

Надійний тил – міцний фронт

«З початку війни на Сході і до сьогодні ми підтримуємо українських військових та добровольців. Усе починалося як волонтерство, регулярні поїздки на територію проведення АТО, закупівля і доставка необхідних речей. Після виборів 2015-го року частина з нас стали депутатами, і ми отримали зовсім інші важелі впливу», – пригадує Оксана Шваюк.

Команда «Самопомочі» ініціювала створення місцевої громадської організації «Захист прав та інтересів воїнів АТО». Прикметно, що у статуті організації зазначили її аполітичний статус, щоб ніхто з політиків не міг використовувати ГО на свою користь. Сьогодні ця організація підтримує атовців, а депутати «Самопомочі» разом і іншими відстоюють питання її додаткового фінансування з районного бюджету.

«Наше спільне напрацювання – районна програма підтримки учасників бойових дій. Це кошти на матеріальну допомогу, реабілітацію та психологічну підтримку атовців, перепоховання та вшанування пам’яті загиблих героїв, діяльність громадської організації», – пояснює Оксана Шваюк.

Окремо варто відзначити успішну ініціативу «Самопомочі» щодо зубопротезування учасників бойових дій. Держава для них передбачає дешеві зубні протези, натомість у Кам’янко-Бузькому районі вдалося запустити програму з протезування атовців якісними керамічними протезами. Також завдяки старанням «Самопомочі» районна рада виділила 250 тис. грн на операцію Руслану Філіпсонову, який переніс майже 50 хірургічних втручань і потребував підтримки громади.

Крім того, фракція у районній раді опікується питанням виділення земельних ділянок і житла ветеранам АТО. Лише у селі Батятичі 30 бійців отримали 44 га землі, а також у селах Зубів Міст та Старий Добротвір.

Військове містечко – у власність громади

17 гектарів у центрі міста Кам’янка-Бузька – це ласий шматок землі, який може приносити чималі прибутки для бюджету міста. Як він використовується? Ніяк! Це старе занедбане військове містечко, яке Міністерство оборони довело до стану зони відчуження – дерева на дахах будівель тут звична справа. Порушити проблему на всеукраїнському рівні запропонував Арсен Бурко, депутат міської ради від «Самопомочі».

«Завдяки сприянню народного депутата Олега Березюка, до нас приїхав заступник міністра оборони генерал Олег Шевчук. У Києві відбувся ряд зустрічей з міністром Полтораком, і ми напрацювали план дій – Міноборони погодилося віддати містечко на баланс Кам’янки-Бузької. Надалі планується виїзд моніторингових груп, які повинні оцінити стан містечка і наблизити сам процес передавання. Це буде нешвидко, але в майбутньому ми отримаємо майданчик для розвитку міста, залучення інвестицій і створення необхідної соціальної інфраструктури», – переконана Оксана Шваюк.

Залучення інвестицій – візитна картка «Самопомочі»

Ефективний ресурс розвитку громади – ґрантові програми європейських інституцій. Європейський Союз, Європейський банк реконструкцій і розвитку, ООН – це ті структури, які готові вкладати у розвиток України. За умови, що вони матимуть якісну команду, з якою можуть працювати. У Кам’янко-Бузькому районі така команда знайшлася.

«Ми стали учасниками програми розвитку ООН « Місцевий розвиток орієнтований на громаду». Спершу розробили стратегії розвитку населених пунктів, а потім почали втілювати проекти на ґрантові кошти. Наприклад, у селі Зубів Міст створили сучасний дитячий садок на базі колишньої колгоспної контори. Нові яскраві кімнати, сучасна енергоефективна система опалення, харчоблок, дитячі майданчики – тепер це реальність для села», – розповідає заступник голови Кам’янко-Бузької районної ради Наталія Мудрик.

Поза тим, депутати «Самопомочі» регулярно подають свої проекти на обласний конкурс мікропроектів і конкурс Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР). І навіть тримають першість за активністю в області – торік район подав 59 проектів, 26 стали переможцями. Левова частка з них – авторства команди «Самопомочі».

А завдяки перемозі у конкурсі ДФРР, школа №2 у Кам’янці-Бузькій отримала нову покрівлю, а учні Добротвірської школи незабаром зможуть плавати у сучасному басейні!

До слова, завдяки наполегливості «Самопомочі» у школах району налагодили систему якісного харчування.

Фермерство як опора розвитку села

«З перших днів роботи у районній раді ми взялися за проблеми сільського господарства, – розповідає депутат фракції «Самопоміч» Петро Браташ. – Розробили програму підтримки сімей, у яких троє та більше корів. На кожну тварину одноразово виділили по тисячі гривень. Програмою скористалися 64 сім’ї. Зараз аналізуємо результати такої дотації. Якщо вона виявиться ефективною, фермери не вирізатимуть тварин і збільшать поголів’я – ми продовжимо програму наступного року».

Ще одне новаторство «Самопомочі» – програма боротьби з лейкозом. Це захворювання спільне для тварин та людей. Якщо у худоби виявили таку хворобу – її необхідно здати, за що отримати компенсацію від райради у розмірі 9 тис. грн. А ще «Самопоміч» була одним з ініціаторів програми дотації фермерським господарствам, які мають до 100 га землі. 10 таких господарств отримали дотації по 1700 грн за гектар. Разом з тим, завдяки «Самопомочі» у районі успішно працює ветеринарна служба – районна рада виділяє на зарплати ветлікарям по 200 тис. грн щороку.

Повернути життя у село

Порожні будинки і зменшення відсотку молоді – на жаль, такі реалії українського села сьогодні. Але і цю сумну тенденцію можна змінити, головне – мати бажання. Лише за два роки на посаді голови села Батятичі Ольга Браташ вдихнула життя у народний дім.

«Ми склали кошторис і зрозуміли, що для належної реконструкції народного дому нам необхідно 1,5 млн грн. Це непідйомні гроші для бюджету села, але ми не здалися, а почали шукати варіанти вирішення проблеми», – пригадує Ольга Браташ.

Ольга подавала як мікропроекти пропозиції стосовно народного дому частинами – окремо для різних видів робіт. Подавала бюджетні запити у районну раду, акумулювала кошти села – і процес зрушився з місця. Замість плісняви та небезпечної підлоги – сучасне покриття, нова сцена і стільці, надсучасна енергоефективна система опалення. «До мене почали звертатися люди, запитують, чи можна відкрити гуртки, навчати танців та збирати дітей з церковних громад. Тепер у народному домі цілий рік вируватиме життя – це велика перемога», – стверджує Ольга Браташ.

А ще у селі змогли ліквідувати стихійне сміттєзвалище, з допомогою місцевих підприємців і громади встановили три нових зупинки громадського транспорту, центр села обладнали цілодобовим відеоспостереженням, а у багатоквартирні будинки провели новий водогін з фільтрацією води.

Команда «Самопомочі» чи не єдина, хто піклується про віддалене село Полонична. З їх допомогою там нарешті відремонтували дорогу. Це при тому, що селом щодня курсує 30 вантажівок до цукрового заводу, та влада області не поспішала робити дорогу. І лише після втручання «Самопомочі» справа зрушила з місця.

Сервіси МВС – у кожне село

Львівщина першою розпочала надання мобільних сервісних послуг МВС. Де? У Кам’янко-Бузькому районі. Хто ініціював таке нововведення? Депутат районної ради від «Самопомочі» Олег Олива. Тепер селами району курсує так званий МРЕВ на колесах. Мобільний автобус приїжджає навіть у найвіддаленіші села і надає послуги, які виконували колишні МРЕВ. Зокрема, реєстрацію та перереєстрацію транспортних засобів, заміну посвідчення водія, видачу міжнародного посвідчення водія, прийом запитів на отримання довідок про відсутність судимостей. Роботу виконують двоє адміністраторів, за якими спостерігає експерт, який також проводить експертизу транспортних засобів, якщо така потрібна.

Обслуговування жителів нічим не поступається такому у стаціонарних центрах – наприклад, 20-30 хвилин на обмін посвідчення водія, яке друкується прямо на місці, адже мобільний центр обладнано для цього спеціальним принтером та технічними засобами з усіма ступенями захисту.

Життя зі спортом яскравіше

Підтримка спортсменів і промоція здорового способу життя – це ще один невід’ємний елемент діяльності кам’янко-бузької «Самопомочі». Завдяки районній програмі «Дитячий майданчик» торік встановили нові майданчики у п’яти селах. Представники «Самопомочі» написали мікропроект-переможець з реконструкції адміністративного будинку Кам’янко-Бузького стадіону. Невдовзі там з’являться нові роздягальні та вбиральні, які, як і вся будівля, будуть пристосовані для людей з інвалідністю. Не забувають тут і про проведення різних спортивних заходів – починаючи з веселих стартів у школах і завершуючи перехідним кубком з гандболу серед учасників АТО.

«Ми були ініціаторами запровадження стипендій та премій для кращих спортсменів району. У січні ми обираємо трьох кращих, і вони отримають щомісячні стипендії у розмірі 800, 1000 та 1200 грн. Тим, хто здобуває звання майстра спорту, ми одноразово виплачуємо 5 тис. грн. А ще виплачуємо премії за призові місця на чемпіонатах України та Європи. Крім того, ми започаткували нову спортивну традицію – щорічні підсумки спортивного року у народному домі. Відзначаємо кращих спортсменів та тренерів», – розповідає депутат районної ради від «Самопомочі» Тарас Койда.

Наталія Мудрик, заступник голови Кам’янко-Бузької районної ради:

«2014 рік – це був кризовий момент. Тоді районний бюджет абсолютно не виконувався. Ми зрозуміли – якщо хочемо розвиватися, то повинні шукати кошти деінде. Тож почали активно цікавитися міжнародними програмами і ґрантами. Маємо чим похвалитися – почали активно працювати за програмою міжнародної технічної допомоги (МТД). Минулого року нам вдалося залучити 25 млн грн з Українського фонду соціальних інвестицій – це 11 освітянських об’єктів із сучасним енергозбереженням».

Парасковія Дворянин, голова Львівської обласної організації «Самопомочі»:

«Наша команда у Кам’янко-Бузькому районі стала прикладом того, як можна втілювати потрібні для громади речі. Жодного разу не доводилося від них чути, що немає коштів чи ми не можемо щось зробити. Є мета, є бажання – вони смикають за усі можливі ниточки, щоб здобути потрібний для громади результат. Зрозуміло, що партія «Самопоміч» на усіх рівнях, від області до Верховної Ради, допомагає таким людям розвивати свій район. Тішуся, що Оксана Шваюк змогла згуртувати навколо себе якісну і дієву команду».

Comments are closed.